Zbulohet se çfarë e shkatërron koronavirusin për vetëm 30 sekonda

Sipërfaqet e ndotura me koronavirusin që shkakton COVID-19 u zbulua se lirohen plotësisht nga patogjeni kur trajtohen me plazmë të ftohtë atmosferike (CAP). Ndërsa është zbuluar se metoda të tilla si spërkatja e alkoolit dhe ekspozimi ndaj dritës UV mund të shkatërrojnë në mënyrë efektive virusin SARS-CoV-2, më shumë metoda mund t’i shtohen arsenalit kundër tij. Tani, një studim i ri ka zbuluar se ekspozimi i sipërfaqeve të ngarkuara me patogjen në plazmën e ftohtë atmosferike (CAP) mund t’i zhdukë ato plotësisht.

Sipas shkencëtarëve të UCLA, kur sipërfaqet e lidhura me koronavirus si plastika, metali dhe lëkura, iu nënshtruan vetëm 30 sekondave të trajtimit duke përdorur CAP të ushqyer me argon, virusi u shkatërrua plotësisht. “Këto rezultate demonstrojnë potencialin e madh të CAP si një mjet i sigurt dhe efektiv për të parandaluar transmetimin e virusit dhe infeksionet për një gamë të gjerë sipërfaqesh që përjetojnë kontakte të shpeshta njerëzore”, shkruan autorët. Ajo që e bën koronavirusin veçanërisht të fuqishëm është virulenca e tij e lartë. Hulumtimet kanë treguar se – objektet dhe sipërfaqet që janë të ndotura me agjentë infektivë – mund të luajnë një rol vendimtar në transmetimin e sëmundjes. Gjithashtu, studimet kanë demonstruar se patogjeni i ndërlikuar mbetet në sipërfaqe të caktuara deri në 28 ditë.

Prandaj, studiuesit u përpoqën të provonin nëse plazma e ushqyer nga argoni – gazi i tretë më i bollshëm në atmosferën e Tokës – mund të vrasë në mënyrë efektive virusin SARS-CoV-2. Plazma është një nga katër gjendjet themelore të materies. Mund të gjenerohet duke ngrohur një gaz neutral (gaz inert) ose duke e ekspozuar atë në një fushë të fuqishme elektromagnetike. Sipërfaqet që u testuan përfshinin plastikë, karton, metal dhe sipërfaqet prej lëkure të basketbollit, bejsbollit dhe futbollit. Pas provave të mëtejshme, autorët vunë në dukje se patogjeni virulent u eliminua nga pambuku në maskat e fytyrës në kohë të ngjashme.

“Ky është vetëm fillimi. Ne jemi shumë të sigurt dhe kemi pritje shumë të mëdha për plazmën në punën e ardhshme. Në të ardhmen, shumë përgjigje për komunitetin shkencor do të vijnë nga plazma,” tha Richard E. Wirz, autori përkatës i studimi, në një deklaratë. Zhitong Chen, bashkautor i studimit, njoftoi se ekipi ishte në proces të ndërtimit të një pajisje kompakte që mund të përdoret gjerësisht për trajtimin e sipërfaqeve që janë të ndotura me SARS-CoV-2 duke përdorur plazmën.

IBT

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale