Vullnet e bashkëpunim. Këshillat e profesorëve shqiptarë nëpër botë


Shqiptarë të rinj të suksesshëm?! Ne kemi njohur e intervistuar shumë të rinj. Pasioni dhe vullneti janë pikat e përbashkëta të tyre.

Ndonëse janë të rinj në moshë i’a kanë dalë më së miri të krijojnë një karrierë të suksesshme jashtë Shqipërisë. Nëse shfletoni në galerinë e Businessmag.al do të ndesheni shpesh me fjalët: shqiptari i suksesshëm… shqiptari që u bë pjesë…nderoi Shqipërinë… e shume të tjera të këtij lloji.

Ju sjellim në vëmendje disa prej mesazheve që ato kanë cituar në intervistat e dhëna për Businessmag.al.

Josif Grabocka, profesori i inteligjencës në Gjermani u sugjeron studentëve shqiptarë, sidomos atyre të informatikës, që të angazhohen më StartUp-e, pasi janë një mundësi e mirë për zhvillimin e ideve të tyre.

Lexo: Josif Grabocka, profesori i Inteligjencës Artificiale në Gjermani

Profesore në Australi Bora Qesja rekomandon që rinia të jetë gjithmonë ngulmuese. Ajo shprehet se nuk ka gjëra të pamundura dhe të paarritshme. Mjafton dëshira dhe vullneti dhe të gjithë mund t’ia dalin.

Lexo: Bora Qesja, e suksesshme përtej kufijve

Endrit Kromidha, Profesor i asociuar për sipërmarrjen dhe inovacionin në University of Birmingham

Të rinjtë sipërmarrës duhet të guxojnë të japin një pjesë të biznesit të tyre, në mënyrë që të sigurojnë financime për riinvestim.

Universitetet në Shqipëri duhet të jenë më të hapur ndaj bashkëpunimeve me universitete e profesorë jashtë vendit.

Lexo: Financa dhe investitorët për sipërmarrësit e rinj inovativë në Shqipëri

Serena Leka, shqiptarja që ka trajnuar ekselentët në mbarë globin shprehet: “Për të rinjtë ka shpresë. Shpresa është më e sigurt dhe e afërt nëse të rinjtë u qëndrojnë besimeve të tyre dhe principeve bazë”

Lexo: Serena Leka, shqiptarja që po trajnon ekselentët në mbarë globin

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale