Vullnet e bashkëpunim. Këshillat e profesorëve shqiptarë nëpër botë

Vullnet e bashkëpunim. Këshillat e profesorëve shqiptarë nëpër botë


Shqiptarë të rinj të suksesshëm?! Ne kemi njohur e intervistuar shumë të rinj. Pasioni dhe vullneti janë pikat e përbashkëta të tyre.

Ndonëse janë të rinj në moshë i’a kanë dalë më së miri të krijojnë një karrierë të suksesshme jashtë Shqipërisë. Nëse shfletoni në galerinë e Businessmag.al do të ndesheni shpesh me fjalët: shqiptari i suksesshëm… shqiptari që u bë pjesë…nderoi Shqipërinë… e shume të tjera të këtij lloji.

Ju sjellim në vëmendje disa prej mesazheve që ato kanë cituar në intervistat e dhëna për Businessmag.al.

Josif Grabocka, profesori i inteligjencës në Gjermani u sugjeron studentëve shqiptarë, sidomos atyre të informatikës, që të angazhohen më StartUp-e, pasi janë një mundësi e mirë për zhvillimin e ideve të tyre.

Lexo: Josif Grabocka, profesori i Inteligjencës Artificiale në Gjermani

Profesore në Australi Bora Qesja rekomandon që rinia të jetë gjithmonë ngulmuese. Ajo shprehet se nuk ka gjëra të pamundura dhe të paarritshme. Mjafton dëshira dhe vullneti dhe të gjithë mund t’ia dalin.

Lexo: Bora Qesja, e suksesshme përtej kufijve

Endrit Kromidha, Profesor i asociuar për sipërmarrjen dhe inovacionin në University of Birmingham

Të rinjtë sipërmarrës duhet të guxojnë të japin një pjesë të biznesit të tyre, në mënyrë që të sigurojnë financime për riinvestim.

Universitetet në Shqipëri duhet të jenë më të hapur ndaj bashkëpunimeve me universitete e profesorë jashtë vendit.

Lexo: Financa dhe investitorët për sipërmarrësit e rinj inovativë në Shqipëri

Serena Leka, shqiptarja që ka trajnuar ekselentët në mbarë globin shprehet: “Për të rinjtë ka shpresë. Shpresa është më e sigurt dhe e afërt nëse të rinjtë u qëndrojnë besimeve të tyre dhe principeve bazë”

Lexo: Serena Leka, shqiptarja që po trajnon ekselentët në mbarë globin

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0