Vrimat e zeza: Sinjali kozmik trondit Tokën pas 7 miliard vitesh - Business Magazine Albania

Vrimat e zeza: Sinjali kozmik trondit Tokën pas 7 miliard vitesh

Imagjinoni energjinë e tetë Diejve të lëshuar në një çast. Kjo është një valë gravitacionale që u përhap nga bashkimi më i madh i parë midis dy vrimave të zeza. Sinjali nga kjo ngjarje udhëtoi për rreth shtatë miliardë vjet për të arritur në Tokë, por ishte ende mjaft i fortë për të tronditur detektorë lazer në SHBA dhe Itali.

Studiuesit thonë se vrimat e zeza që përplasen prodhuan një entitet të vetëm me një masë 142 herë më të madhe se ajo e Diellit. Kjo është për t’u vlerësuar, pasi shkenca ka gjurmuar prej kohësh praninë e vrimave të zeza në qiell që janë mjaft më të vogla ose madje shumë më të mëdha. Por ky vëzhgim tregon vrimat e zeza të mesme në madhësinë 100-1,000 masa diellore. Instrumentet e interferometrit lazer të bashkëpunimit “dëgjojnë” për dridhjet në hapësirë që gjenerohen nga ngjarje kozmike me të vërtetë kataklizmike, ndërsa më 21 maj, 2019, të gjitha ato u shkaktuan nga një sinjal i mprehtë që zgjati vetëm një të dhjetën e sekondës.

LEXO: Astronomët bëhen dëshmitar të ‘’rrahjeve të zemrës’’ të Vrimës së Zezë

Algoritmet kompjuterikë përcaktuan se burimi ishin skajet fundore të dy vrimave të zeza spirale – njëra me një masë 66 herë më të madhe se Dielli, dhe tjetra me 85 masa diellore. Distanca deri në bashkim është llogaritur të jetë ekuivalente e 150 miliardë trilionë km.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0