Volvo do të sjellë së shpejti një makinë elektrike - Business Magazine Albania

Volvo do të sjellë së shpejti një makinë elektrike


Volvo po ndërton një makinë elektrike dhe çuditërisht ajo nuk do të kushtojë shumë.

Geneva auto show kompania tha se ajo do t’a lançoi këtë makinë në vitin 2019 me një çmim prej 35,000 – 40,000 dollarë.

Shumë pak detaje dimë për këtë makinë, madje as madhësia e saj nuk është përcaktuar por Kerssmakers pohon se makina do ketë një gamë deri në 400 km.

Volvo momentalisht ofron modele hibride të makinave të tij si XC90 SUV dhe V60, por ai kompania nuk ka një makinë tërësisht elektrike.

Të zhvillosh një makinë tërësisht të re dhe ta nxjerrësh në treg për më pak se dy vite është një detyrë e rrezikshme. Megjithatë Kerssemakers thotë se platforma modulare e Volvo-s e bën të mundur këtë projekt.

Shumë gjëra mund të ndodhin deri në vitin 2019, por në pak muaj ne do të mësojmë më shumë për Volvo EV, një konkurent i frikshëm për Tesla, kur kompania të deklarojë dhe formën e përmasat e makinës.

/Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0