Volvo EX90 i ri, plotësisht elektrik: fillimi i një epoke të re për Volvo Cars - Business Magazine Albania

Volvo EX90 i ri, plotësisht elektrik: fillimi i një epoke të re për Volvo Cars

Volvo EX90

Një SUV i vërtetë me shtatë vende, tërësisht elektrik që rrit më tej standardet tona në siguri dhe një mënyrë jetese më të qëndrueshme: Volvo EX90 i ri përfaqëson fillimin e një epoke të re për kompaninë tonë, në të cilën ne kemi vendosur një kurs vendimtar për një të ardhme plotësisht elektrike.

Duke filluar me Volvo EX90, ne do të zbulojmë një makinë të re plotësisht elektrike çdo vit. Deri në vitin 2030, ne synojmë të shesim vetëm makina plotësisht elektrike, një nga projektet më ambicioze të elektrifikimit në industrinë e automobilave dhe vendimtare për ambicien tonë për të qenë një kompani neutrale ndaj klimës deri në vitin 2040.

Sot, ne i zbuluam botës në qendër të Stokholmit, SUV-in tonë të ri plotësisht elektrik, duke reflektuar rrënjët tona suedeze. Në të njëjtën kohë, duke reflektuar gjurmën tonë globale si kompani, Volvo EX90 do të ndërtohet në SHBA duke filluar nga viti i ardhshëm dhe më vonë edhe në Kinë. Deri atëherë, ne synojmë që këto dy objekte prodhimi të jenë neutrale ndaj klimës.

Një klasik i ri i menjëhershëm në dizajnin skandinav, Volvo EX90 përcakton parimin e funksionit pas formës. Është një makinë familjare e gjithanshme, me stil, me përmasa moderne, e kombinuar me teknologjinë më të fundit në llogaritjen bazë, lidhjen dhe elektrifikimin për të optimizuar sigurinë, efikasitetin dhe estetikën.

Volvo EX90

“Volvo EX90 është një deklaratë se ku jemi dhe ku po shkojmë,” tha Jim Rowan, shefi ynë ekzekutiv. “Është plotësisht elektrike me një distancë deri në 600 kilometra me një karikim të vetëm, i projektuar për të rritur më tej standardet tona të sigurisë, makina e parë Volvo që përcaktohet vërtet nga softueri i saj dhe pjesë e një ekosistemi më të gjerë, që lidhet me shtëpinë tuaj dhe me tjetrin. pajisje. Volvo EX90 është fillimi i diçkaje të re për Volvo Cars në shumë mënyra.”

Siguria standarde në Volvo EX90 është gjithashtu më e lartë se çdo makinë Volvo më parë. Është krijuar për të kuptuar ju dhe rrethinat e tij për t’ju ndihmuar të mbani ju, të dashurit tuaj dhe të tjerët në trafik të sigurt. Ai gjithashtu mund të bëhet më i zgjuar dhe më i sigurt me kalimin e kohës, pasi mëson nga të dhënat e reja dhe merr përditësime.

Volvo EX90 ka një mburojë të padukshme sigurie të mundësuar nga teknologjia jonë më e fundit e sensorit, brenda dhe jashtë. Sensorët më të fundit si kamerat, radarët dhe lidari janë të lidhur me kompjuterët bazë të makinës me performancë të lartë, ku NVIDIA DRIVE përdor softuerin e brendshëm të Volvo Cars për të krijuar një pamje në kohë reale, 360 gradë të botë.

Sensorët tanë nuk lodhen apo shpërqendrohen. Ato janë krijuar për t’u përgjigjur dhe reaguar kur jeni vetëm një pjesë shumë vonë. Lidari ynë, i dorëzuar nga Luminar, mund të ndiejë rrugën përpara jush, qoftë ditë apo natë, si dhe me shpejtësi autostrade. Mund të shohë objekte të vogla qindra metra përpara, duke krijuar më shumë kohë për të informuar, vepruar dhe shmangur. Sensorët kontribuojnë gjithashtu në përmirësimin e besueshmërisë dhe performancës së përgjithshme të funksionit tonë të asistuar të drejtimit Pilot Assist, me mbështetje të re të drejtimit gjatë ndryshimit të korsisë.

Teknologjia lejon Volvo EX90 të kuptojë kur jeni të hutuar, të përgjumur ose ndryshe të pavëmendshëm, përtej asaj që ka qenë e mundur në një makinë Volvo deri më sot.

Së fundi, falë grupit të sensorëve më të avancuar duke përfshirë lidarin, Volvo EX90 është Volvo i parë që është i gatshëm për ngasje pa mbikëqyrje në të ardhmen.

Me fjalë të tjera, Volvo EX90 juaj nuk do të jetë thjesht një makinë e re, do të jetë një kompjuter shumë i avancuar me rrota. Edhe më mirë, ashtu si telefoni inteligjent ose laptopi juaj, Volvo EX90 është projektuar për t’u përmirësuar me kalimin e kohës, falë përditësimeve të rregullta të softuerit jashtë ajrit.

Duke kombinuar fuqinë kompjuterike më të avancuar nga platformat Snapdragon ‘Cockpit’ me aftësitë e vizualizimit të Unreal Engine, mjeti 3D i zhvilluar nga Epic Games dhe i përdorur për të fuqizuar disa nga lojërat më të mëdha në botë, për t’ju dhënë informatikë të shpejtë. fuqia dhe grafika me cilësi të lartë në ekranet e makinës dhe ekranin kryesor.

Me bazën e tij krejt të re, të zhvilluar brenda teknologjisë plotësisht elektrike, Volvo EX90 është shoqëruesi juaj i përsosur për një mënyrë jetese familjare më të qëndrueshme. Duke ofruar deri në 600 kilometra diapazon lëvizjeje pa emetim të gazrave me një karikim të vetëm, sipas ciklit të provës WLTP, ai karikon nga 10 në 80 përqind në më pak se 30 minuta.

Volvo EX90 përmban afërsisht 15 për qind të çelikut të ricikluar, 25 për qind të aluminit të ricikluar, si dhe 48 kilogramë plastikë të ricikluar dhe materiale me bazë bio, që korrespondon me rreth 15 për qind të totalit të plastikës së përdorur në makinë – më e larta. niveli i çdo makine Volvo deri më sot.

Volvo EX90 Reveal Jim Rowan

Së fundi, Volvo EX90 është makina jonë e parë me të gjithë harduerin e nevojshëm për të mundësuar karikimin dydrejtues. Është një teknologji ku mund të përdorni baterinë e makinës suaj si një furnizim shtesë energjie, për shembull për të furnizuar shtëpinë tuaj, pajisje të tjera elektrike ose një makinë tjetër elektrike Volvo. Ne planifikojmë të ofrojmë në të ardhmen tarifimin dydrejtimësh, duke filluar me tregje të zgjedhura.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0