Virusi që sulmon sistemin Android, prezantohet në formën e update - Business Magazine Albania

Virusi që sulmon sistemin Android, prezantohet në formën e update

Një virus i ri ka sulmuar sisitemet Android. I “maskuar” në formën e një përditësimi të smartphon-it, krijon mundësinë që në momentin e hapjes së tij, të mund të marrë kontroll të plotë të aparatit tuaj.

Sipas drejtuesve të sistemit të sigurisë, ky virus kërkon veprim të vetë përdoruesit, i cili duhet të plotësojë një sërë komandash, përfshirë edhe informacione që mbërrijnë në një server të krijuesve.

Sipas kërkimeve të deritanishme, programi mund të vjedhë informacionet personale të telefonit tonë, si mesazhe, kontakte, detaje, kronologji të kërkimeve, por mund edhe të regjistrojë telefonata, tinguj nga mikrofoni mjedisor dhe të shkrepë edhe foto nga të gjitha kamerat e aparatit celular. Gjithçka ndodh pa u kuptuar nga përdoruesi. E vemtja ikonë që duket në të është logoja e Google, me dixhiturën ‘searching for update’.

Lexo: Si ndikon të qënurit proaktiv në suksesin tonë

Sipas drejtuesit të komanisë Zimperium që e ka zbuluar, ky virus mund të jetë pjesë e një sulmi të përqëndruar e të mirëmenduar. Ai thekson se është më i sofistikuari i realizuar deri më sot, dhe padyshim mund të jetë nevojitur shumë kohë për ta krijuar.

Ndërkohë po punohet për të gjetur një zgjidhje sa më parë të jetë e mundur për këtë virus të ri që prek sisitemet android të smartphon-ëve në mbarë botën.

Zimperium

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0