Virusi që sulmon sistemin Android, prezantohet në formën e update - Business Magazine Albania

Virusi që sulmon sistemin Android, prezantohet në formën e update

Një virus i ri ka sulmuar sisitemet Android. I “maskuar” në formën e një përditësimi të smartphon-it, krijon mundësinë që në momentin e hapjes së tij, të mund të marrë kontroll të plotë të aparatit tuaj.

Sipas drejtuesve të sistemit të sigurisë, ky virus kërkon veprim të vetë përdoruesit, i cili duhet të plotësojë një sërë komandash, përfshirë edhe informacione që mbërrijnë në një server të krijuesve.

Sipas kërkimeve të deritanishme, programi mund të vjedhë informacionet personale të telefonit tonë, si mesazhe, kontakte, detaje, kronologji të kërkimeve, por mund edhe të regjistrojë telefonata, tinguj nga mikrofoni mjedisor dhe të shkrepë edhe foto nga të gjitha kamerat e aparatit celular. Gjithçka ndodh pa u kuptuar nga përdoruesi. E vemtja ikonë që duket në të është logoja e Google, me dixhiturën ‘searching for update’.

Lexo: Si ndikon të qënurit proaktiv në suksesin tonë

Sipas drejtuesit të komanisë Zimperium që e ka zbuluar, ky virus mund të jetë pjesë e një sulmi të përqëndruar e të mirëmenduar. Ai thekson se është më i sofistikuari i realizuar deri më sot, dhe padyshim mund të jetë nevojitur shumë kohë për ta krijuar.

Ndërkohë po punohet për të gjetur një zgjidhje sa më parë të jetë e mundur për këtë virus të ri që prek sisitemet android të smartphon-ëve në mbarë botën.

Zimperium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0