VIDEO/ Coca-Cola shpallet si reklama më e mirë për Krishtlindje - Business Magazine Albania

VIDEO/ Coca-Cola shpallet si reklama më e mirë për Krishtlindje

Coca-Cola është shpallur si reklamuesi më i mirë i këtij viti për Krishtlindje në Mbretërinë e Bashkuar pasi dy fushatat e saj festive mposhtën konkurrencën e fortë, me një formulë fituese të përberë prej nostalgjisë dhe arratisjes nga situata që po jetojmë. Sipas kompanisë së kërkimit Kantar, reklama ikonike e kamionit me sloganin e ‘’Coca-Cola Holidays are Coming’’, e cila transmetohet që prej vitit 1995, zuri vendin e parë si “më e fuqishmja, më e këndshmja, që gjeneron më shumë dashuri dhe markën më të fuqishme “.

Reklama e saj e dytë sezonale, e titulluar ‘’Letra’’ dhe në të cilën shfaqet një baba që përpiqet të dërgojë një letër nga vajza e tij te Babagjyshi i Vitit të Ri, u rendit e dyta nga Kantar pasi u gjykua “shumë efektive” dhe “shumë e ngrohtë”. Tani në vitin e tij të gjashtë, kërkimi vjetor të reklamave të Krishtlindjes të realizuar nga Kantar vlerësoi reagimet e rreth 3,000 konsumatorëve në Mbretërinë e Bashkuar për 20 reklamat e Krishtlindjeve të këtij viti, për të përcaktuar efektivitetin e tyre në motivimin e njerëzve për të blerë dhe nëse ato kontribuojnë në suksesin e markës në periudhë afatgjate.

LEXO: CEO i Coca Cola: Ndikimi ekonomik i koronavirusit sapo ka filluar

Kërkimi gjithashtu përfshiu teknologjinë e njohjes së fytyrës dhe zbuloi se temat e nostalgjisë dhe arratisjes funksionuan edhe për Disney +. Kantar gjykoi se reklama e saj B”ëni Krishtlindjen e Mrekullueshme”  bëri jehonë tek shikuesit sepse është edhe “ngushëlluese” dhe “familjare” gjatë këtyre kohërave të vështira. Kantar pranoi që këtë vit COVID-19, do të sillte sfida për reklamuesit, për sa i përket tonit të duhur dhe, ndërsa disa patën sukses, të tjerët – megjithëse me qëllim të mirë – janë keqkuptuar.

Reklamat humoristike kanë performuar mirë, të tilla si ‘’Tesco’s No Naughty List’’ dhe ‘’Aldi Kevin the Carrot’’, por përpjekja e Lidl për të parodizuar markat e tjera në ‘’A Christmas You Can Believe’’ nuk u prit mirë, me vetëm 52% të të anketuarve që mendonin se ishte humorisitike krahasuar me 67% për Tesco . Ndërkohë, ‘The Show Must Go On’ i Amazon, i cili vendosi COVID në zemër të fushatës, u konsiderua reklama më e përshtatshme në klimën aktuale, por jo më efektivja.

Gjysma e shikuesve menduan se ishte shumë e përshtatshme (kundrejt një mesatare prej 33%) si dhe shumë emocionale, e këndshme dhe që rrit dashamirësinë ndaj markës. Sidoqoftë, ajo dështoi të integrojë markën dhe ishte një nga performuesit më të dobët në këtë masë. Diku tjetër, John Lewis, M&S, Morrisons dhe Walkers të gjithë përdorën partneritete bamirësie për të përcjellë mesazhe pozitive për të ndihmuar të tjerët në periudhën e Krishtlindjeve – por bamirësia humbi në disa raste.

Sainsbury mori ‘’kupën’’ e më të dobëtit me reklamën e saj  “Perfect Portions ’që gjykohet të jetë reklama më e dobët këtë vit sepse paneli i Kantar e pa atë si joreale dhe dëshpëruese.

WARC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0