VIDEO/ Coca-Cola shpallet si reklama më e mirë për Krishtlindje

Coca-Cola është shpallur si reklamuesi më i mirë i këtij viti për Krishtlindje në Mbretërinë e Bashkuar pasi dy fushatat e saj festive mposhtën konkurrencën e fortë, me një formulë fituese të përberë prej nostalgjisë dhe arratisjes nga situata që po jetojmë. Sipas kompanisë së kërkimit Kantar, reklama ikonike e kamionit me sloganin e ‘’Coca-Cola Holidays are Coming’’, e cila transmetohet që prej vitit 1995, zuri vendin e parë si “më e fuqishmja, më e këndshmja, që gjeneron më shumë dashuri dhe markën më të fuqishme “.

Reklama e saj e dytë sezonale, e titulluar ‘’Letra’’ dhe në të cilën shfaqet një baba që përpiqet të dërgojë një letër nga vajza e tij te Babagjyshi i Vitit të Ri, u rendit e dyta nga Kantar pasi u gjykua “shumë efektive” dhe “shumë e ngrohtë”. Tani në vitin e tij të gjashtë, kërkimi vjetor të reklamave të Krishtlindjes të realizuar nga Kantar vlerësoi reagimet e rreth 3,000 konsumatorëve në Mbretërinë e Bashkuar për 20 reklamat e Krishtlindjeve të këtij viti, për të përcaktuar efektivitetin e tyre në motivimin e njerëzve për të blerë dhe nëse ato kontribuojnë në suksesin e markës në periudhë afatgjate.

LEXO: CEO i Coca Cola: Ndikimi ekonomik i koronavirusit sapo ka filluar

Kërkimi gjithashtu përfshiu teknologjinë e njohjes së fytyrës dhe zbuloi se temat e nostalgjisë dhe arratisjes funksionuan edhe për Disney +. Kantar gjykoi se reklama e saj B”ëni Krishtlindjen e Mrekullueshme”  bëri jehonë tek shikuesit sepse është edhe “ngushëlluese” dhe “familjare” gjatë këtyre kohërave të vështira. Kantar pranoi që këtë vit COVID-19, do të sillte sfida për reklamuesit, për sa i përket tonit të duhur dhe, ndërsa disa patën sukses, të tjerët – megjithëse me qëllim të mirë – janë keqkuptuar.

Reklamat humoristike kanë performuar mirë, të tilla si ‘’Tesco’s No Naughty List’’ dhe ‘’Aldi Kevin the Carrot’’, por përpjekja e Lidl për të parodizuar markat e tjera në ‘’A Christmas You Can Believe’’ nuk u prit mirë, me vetëm 52% të të anketuarve që mendonin se ishte humorisitike krahasuar me 67% për Tesco . Ndërkohë, ‘The Show Must Go On’ i Amazon, i cili vendosi COVID në zemër të fushatës, u konsiderua reklama më e përshtatshme në klimën aktuale, por jo më efektivja.

Gjysma e shikuesve menduan se ishte shumë e përshtatshme (kundrejt një mesatare prej 33%) si dhe shumë emocionale, e këndshme dhe që rrit dashamirësinë ndaj markës. Sidoqoftë, ajo dështoi të integrojë markën dhe ishte një nga performuesit më të dobët në këtë masë. Diku tjetër, John Lewis, M&S, Morrisons dhe Walkers të gjithë përdorën partneritete bamirësie për të përcjellë mesazhe pozitive për të ndihmuar të tjerët në periudhën e Krishtlindjeve – por bamirësia humbi në disa raste.

Sainsbury mori ‘’kupën’’ e më të dobëtit me reklamën e saj  “Perfect Portions ’që gjykohet të jetë reklama më e dobët këtë vit sepse paneli i Kantar e pa atë si joreale dhe dëshpëruese.

WARC

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale