Vaksina me gjasë vepron edhe kundër mutacionit - Business Magazine Albania

Vaksina me gjasë vepron edhe kundër mutacionit

Vaksina

Sipërmarrja bioteknologjike, BioNTech pret që vaksina të veprojë edhe kundër mutacionit të ri të zbuluar të virusit Corona. Nga pikëpamja shkencore gjasat për këtë janë shumë të larta, tha kreu i BioNTech, Ugur Sahin para shtypit. Vaksina është testuar kundër 20 varianteve të tjera të virusit e gjithmonë përgjigja imunitare që ka dhënë trupi i ka deaktivizuar të gjitha format e virusit. Nëse kjo vlen edhe për variantin e ri, mbetet të provohet në javët e ardhshme. “Vaksina me gjasë vepron edhe kundër mutacionit.”

Varianti i ri SARS-CoV-2 po përhapet me shpejtësi në jugun e Anglisë. Kryeministri, Boris Johnoson e cilësoi në fundjavë atë si “70% më infektues” se varianti fillestar. Si pasojë mjaft shtete kufizuan lëvizjen me Britaninë e Madhe. Gjermania vendosi një ndalim të përgjithshëm për udhëtarë nga Britania e Madhe dhe Irlanda veriore, por edhe nga Afrika e Jugut, ku po ashtu është zbuluar një variant i panjohur i virusit Corona.

 

Reinhardt: “Mutacionet nuk janë të pazakonta”

Presidenti i Shoqatës së Mjekëve Gjermanë, Klaus Reinhardt ka paralajmëruar nga paniku. Mutacionet nuk janë të pazakonta tek viruset, tha ai për gazetën gjermane “Passauer Neue Presse”. “Duhet të veprojmë me qetësi dhe mbi bazë faktesh”. Ende nuk është e qartë pas vlerësimit të virologëve, nëse infektimi me virusin e ri është vërtet më i lartë. Për këtë ende nuk ka “një rezultat të qartë të fakteve shkencore”, sipas Reinhardt.

Ndërkohë Instituti Robert Koch iu drejtua me një lutje popullsisë në kuadër të krishtlindjeve. “Mos udhëtoni” tha kreu i RKI, Lothar Wieler. Të gjithë mundësisht t’i kalojnë krishtlindjet në rrethin e ngushtë familjar. “Reduktojini kontaktet në maksimum”, theksoi Wieler, sepse do të zgjasë ende, derisa kufizimet aktuale të tregojnë një përmirësim të situatës. Kemi “disa javë të vështira përpara”. RKI konstatoi të martën 19.528 raste të reja të Coronës në Gjermani, numri i vdekjeve u rrit me 731 vetë në gjithsej 27.000 viktima nga Corona.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0