Upwork krijon tregun e ri të punës me premtimin për të arritur më shumë - Business Magazine Albania

Upwork krijon tregun e ri të punës me premtimin për të arritur më shumë

2020 ishte viti i punës në distancë dhe, si rezultat, mënyra se si punojmë ka ndryshuar. Ne jemi në mes të një zhvendosjeje tektonike që ndodh një herë në jetë përsa i përket mënyrës se si bëhet puna. Upwork ka krijuar një vizion për diçka më të madhe, një vend ku profesionistët dhe kompanitë e pavarura mund të arrijnë më shumë së bashku.

Upwork po prezanton një kategori të re të industrisë që do të quhet work marketplace (tregu i punës).

CEO i Upwork, Hayden Brown, tregon sesi u krijua vizioni për tregun e punës:

-“Kam dëgjuar histori të pabesueshme nga komuniteti Upwork që më përforcojnë se sa e rëndësishme është puna jonë. Ato gjithashtu tregojnë se sa ndryshon Upwork nga firmat tradicionale të stafit dhe freelancing, të cilat lehtësojnë marrëdhëniet transaksionale dhe uniformizojnë profesionistët e pavarur ”,- tha ajo.

Lexo: iPhone i palosshëm? Pritet në 2023

-“Ne gjithmonë kemi parashikuar dhe mundësuar një mënyrë më të mirë për të punuar me profesionistë të pavarur, duke bërë punë kritike që kundërshtojnë stereotipin e vjetër të pavarur dhe sfidon nocionet tradicionale të asaj që e bën një fuqi punëtore dhe si bëhet puna.”

Shkurtimisht: Upwork e sheh punën ndryshe. Dhe tani kanë krijuar një mënyrë më të guximshme për të folur rreth asaj që po ndodh në Upwork dhe asaj që bën të mundur për profesionistë të pavarur dhe biznese të të gjitha madhësive.

Çfarë është tregu i punës?

Tregu i punës është një vend ku profesionistët e pavarur gjejnë mundësi të mëdha me klientë të dëshirueshëm dhe klientët e tyre mund të rriten menjëherë duke pasur akses në fuqinë punëtore globale me talent, të pavarur dhe shumë të aftë. Ky term i ri tregon potencialin e plotë të asaj që ndodh në Upwork dhe asaj që Upwork bën të mundur.

Çfarë nënkupton kjo për biznesin ose karrierën tuaj? Ja çfarë thotë Hayden:

-“Një treg pune nuk është i kufizuar nga transaksione të vogla ose mendime të vogla dhe nuk është i njëanshëm për klientët që kërkojnë për talente”,- tha ajo. “Është një “shtëpi” ku kompanitë dhe talentet mund të shfrytëzojnë mundësitë e pakufizuara dhe mundëson rezultate për të gjithë. “

Tregu i punës bashkon profesionistë dhe kompani të pavarura, duke nxitur marrëdhënie domethënëse që ofrojnë:

Potencial për të rritur biznesin tuaj në mënyra që janë të mundura vetëm kur keni një ekip të besueshëm dhe të shkallëzuar.

Potencial për të fituar kontrollin mbi punën dhe jetën tuaj, për të përqafuar pasionet tuaja pa kompromis.

-“Prezantimi i tregut të punës për të adresuar ndryshimin e nevojave të klientëve është vetëm maja e ajsbergut”,- tha Brown. “Ne e dimë që do të kemi vite inovacioni përpara, duke filluar me produktet që po lançojmë këtë vit, për të realizuar plotësisht vizionin tonë të tregut të punës.”

Lexo: Si të zhvillojmë një mendësi sipërmarrësi

Ka ardhur koha për një perspektivë të re

Kompanive u është dashur të bëhen krijuese gjatë vitit të kaluar, pas përballjes me kufizime në burime dhe ekipe që tashmë janë pakësuar. Shumë prej tyre kanë mësuar nga eksperienca vlerën e talentit të pavarur për të rifituar kohën e humbur, për të aksesuar ekspertizë të specializuar, për të rikthyer projektet në rrugën e duhur dhe për të parandaluar falimentimin. Në një sondazh të fundit të klientëve të Upwork, 79% e atyre që rritën punën e tyre me profesionistë të pavarur gjatë COVID-19 thanë se rritja ishte e qëndrueshme.

Për më tepër, shumë profesionistë kanë provuar se si është të kesh më shumë kontroll mbi jetën e punës dhe nuk planifikojnë të kthehen prapa. Nga 9.5 milion amerikanë që provuan të punuarit në mënyrë të pavarur në vitin 2020, 60% thonë se nuk ka asnjë shumë parash që do t’i bindte ata të pranonin një punë tradicionale.

Upwork gjithashtu:

 • Ka mbajtur biseda me klientë, talente dhe udhëheqës të biznesit
 • Ka kryer kërkime të thelluara mbi klientët e Upwork dhe industrinë e gjerë
 • Ka rivlerësuar jo vetëm vizionin e Upwork por ndikimin që mund të ketë tregu i tyre i punës

Rezultati është një perspektivë e re mbi atë që Upwork bën dhe se si i ndihmon individët dhe bizneset të arrijnë lirinë dhe kontrollin mbi punën e tyre. Këtë do ta shihni të pasqyruar në markën e re dhe fushatën reklamuese të Upwork.

Si mund t’ju ndihmojë Upwork të arrini qëllimet tuaja?

Ndonëse puna duket ndryshe në pikëpamjen e çdo biznesi dhe çdo projekti, marrëdhëniet domethënëse janë themeli i suksesit në Upwork. Tregu ynë i punës ofron një gamë të gjerë mundësish, pa marrë parasysh se çfarë dëshironi të arrini.

Posto një punë dhe punëso një profesionist. Talent Marketplace ™ është zgjidhja e herëshme me të cilën komuniteti Upwork ka të ngjarë të jetë më i njohuri, ku klientët dhe talentet e pavarura lidhen me njëri-tjetrin. Ata e kanë dizajnuar atë në mënyrë që:

 • Kompanitë mund të lidhen me profesionistët që u nevojiten dhe të ndërtojnë një rradhë virtuale talentesh ™ tek e cila mund të mbështeten për t’i ndihmuar të ecin përpara.
 • Profesionistët mund të gjejnë punë që dëshirojnë t’i bëjnë, projekte për të cilët janë të interesuar dhe klientë me të cilët kanë dëshirë të punojnë.

Shfletoni dhe blini projekte. Projekti Katalog u lançua në fillim të këtij viti dhe përmban projekte të paracaktuara që mund t’i filloni vetëm me disa klikime. Ai është dizajnuar në mënyrë që:

 • Kompanitë të mund të përdorin talentin që u nevojitet për të zgjeruar shpejt aftësitë e tyre, duke ditur çfarë duhet të presin dhe çfarë do t’u duhet për të përfunduar punën.
 • Profesionistët mund të përdorin aftësitë e tyre më të kërkuara në projekte të cilat mund të blihen, duke vendosur kushtet e tyre, çmimin, qëllimin dhe kronologjinë.

Ju ndihmojmë të gjeni talentin e duhur. Talent Scout ™ është një shërbim i ri që lidh bizneset me rekrutuesit e specializuar të cilët mund të ndihmojnë të përcaktojnë talentin e duhur dhe të fillojnë gjërat më shpejt. Ne e kemi dizajnuar atë në mënyrë që:

 • Kompanitë të kenë një rrugë të shkurtër për të gjetur talente që përputhen me qëllimet e tyre specifike.
 • Profesionistët më të aftë në Upwork të mund të ndërtojnë rrugën drejt një pune më të thellë dhe më kuptimplotë me klientë të niveleve të larta.

Shkallëzoni organizatën tuaj. Upwork gjithashtu ofron Enterprise Suite, një platformë të fuqishme për punësimin, menaxhimin e programeve dhe shkallëzimin e talenteve për papajtueshmëri ligjore. Ai është dizajnuar në mënyrë që:

Lexo: Tirana Bank njofton emetimin e obligacioneve korporative në vlerën 5 milionë Euro

 • Kompanitë të mund të rriten, të rimëkëmben më shpejt dhe të fuqizojnë të gjithë pjesëmarrësit në organizatë për të punuar në mënyrë strategjike me talente të pavarur.
 • Ju mund të përqendroheni në çështje me rëndësi duke ditur që për rekrutimin, pajtueshmërinë dhe listën e pagave kujdeset Upwork.

Pritshmëritë për punën kanë ndryshuar. Kufijtë tradicionalë që ndikonin në mënyrën se si kompanitë mendojnë dhe kërkojnë talentë po ndryshojnë. Kur talenti i pavarur dhe kompanitë bashkojnë forcat në Upwork, e pamundura bëhet e mundur.

Upwork

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0