UNICEF po mbledh fonde përmes kriptomonedhave

UNICEF po mbledh fonde përmes kriptomonedhave


Kemi të dëgjuar të blihet kafe, pica apo të paguhen taksat me kriptomonedha, por të bëhej bamirësi? UNICEF duket se po përkrah një teknologji të re.

Fondacioni i bamirësisë ka nisur diçka që quhet The HopePage, e cila lejon njerëzit të bëjnë një donacion duke e mbajtur webfaqen të hapur dhe duke përdorur CPU-në e kompjuterit për të minuar dollarët dixhital.

Lexoni: 6 gjërat që mund të blini me Bitcoin

Çdo herë që vizitoni faqen, duhet të konfirmoni dhe selektoni fuqinë e përpunimit (mes 20 deri 80%) që dëshironi të jepni.

“Ne duam të përdorim teknologji të reja për të rritur ndërgjegjësimin për krizat aktuale humanitare dhe për të ngritur fonde për të mbështetur fëmijët që i vuajnë ato”, tha Jennifer Tierney, Drejtoreshë e Fondacionit dhe Komunikimeve të UNICEF-it në Australi.

“The HopePage u lejon Australianëve të ofrojë ndihmë dhe shpresë për fëmijët që jetojnë në kushte të vështira thjesht duke hapur faqen ndërkohë që janë në internet”.

Lexoni: Ky shtet do t’i paguajë taksat me Bitcoin

Mining i kriptomonedhace për arsye të ligjshme nuk është diçka e re. Në shkurt, UNICEF u kërkoi lojtarëve të instalojnë softuerin Claymore për mining për të ndihmuar fëmijët e prekur nga Lufta Civile Siriane.

/Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0