Ukraina po legalizon bitcoin pasi kriptomonedha po bëhet globale - Business Magazine Albania

Ukraina po legalizon bitcoin pasi kriptomonedha po bëhet globale

kriptomonedha

Ukraina është vendi i pestë që vendos disa rregulla themelore për tregun e kriptomonedhave, një shenjë që qeveritë në të gjithë botën po kuptojnë se bitcoin është këtu për të qëndruar.

Në një votim gati unanim, Parlamenti ukrainas miratoi një ligj që legalizon dhe rregullon kriptomonedhën. Projektligji u vu në lëvizje në vitin 2020 dhe po shkon në tryezën e Presidentit Volodymyr Zelenskyy.

Deri më sot, kripto në Ukrainë ka ekzistuar në një zonë gri të ligjshme. Vendasit u lejuan të blinin dhe shkëmbenin monedha virtuale, por kompanitë dhe shkëmbimet që merreshin me kripto shpesh ishin nën vëzhgim të ngushtë nga zbatimi i ligjit.

Sipas Kyiv Post, autoritetet kanë prirur drejt marrjes së një qëndrimi luftarak kur bëhet fjalë për paratë virtuale, duke e konsideruar atë si një “mashtrim”, bastisjen e bizneseve të lidhura me kripto dhe “shpesh konfiskimin e pajisjeve të shtrenjta pa asnjë bazë ligjore”.

Në gusht, për shembull, Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) bllokoi një rrjet të asaj që ajo e quajti “shkëmbime klandestine kriptomonedhash” që funksiononte në kryeqytetin Kiev. SBU pretendoi se këto shkëmbime po lehtësonin pastrimin e parave dhe siguronin anonimitetin e transaksioneve.

Legjislacioni i ri përcakton gjithashtu mbrojtje të caktuara kundër mashtrimit për ata që posedojnë bitcoin dhe kriptomonedha të tjera, dhe së pari për parlamentin Verkhovna Rada të Ukrainës, ligjvënësit kanë vendosur një rregull në përcaktimin e terminologjisë bazë në botën e kriptove. Nëse nënshkruhen nga presidenti, asetet virtuale, kuletat dixhitale dhe çelësat privatë janë terma që do të ruhen në ligjin ukrainas.

Ndryshe nga lëvizja e El Salvadorit për të miratuar bitcoin si shkëmbyes ligjor, ligji i kriptos i Ukrainës nuk lehtëson shpërndarjen e bitcoin si një formë pagese dhe nuk e vendos atë në një pozitë të barabartë me hryvnia, monedha kombëtare e vendit.

Sidoqoftë, votimi i së enjtes nga ish-fuqia bërthamore është pjesë e një shtytjeje më të gjerë të Kievit për t’u mbështetur në bitcoin.

Deri në vitin 2022, vendi planifikon të hapë tregun e kriptomonedhës për bizneset dhe investitorët, sipas Kyiv Post.

Në një vizitë zyrtare shtetërore në SHBA muajin e kaluar, Zelenskyy foli për fillimin e “tregut novator ligjor të Ukrainës për asetet virtuale” si një pikë për investime, dhe Ministri i Transformimit Dixhital Mykhailo Fedorov tha se vendi po modernizonte tregun e tij të pagesave në mënyrë që Banka Kombëtare e tij do të jetë në gjendje të emetojë monedhë dixhitale.

Por për mbështetësit e bitcoin si Jeremy Rubin, ligji i ri i Ukrainës dhe premtime politike të tilla si këto nuk përbëjnë shumë.

“Përmirësimi i statusit ligjor të Ukrainës për bitcoin është një masë simbolike e lavdërueshme që ne përparojmë drejt një bote që respekton të drejtat individuale në mënyrë universale,” tha Rubin, CEO i bitcoin R&D laborator Judica. “Por është vetëm simbolike, bitcoin nuk kërkon as leje as falje në misionin e tij për të mbrojtur komunitetet e persekutuara nga qeveritë e padrejta.”

Lexoni: Bitcoin si para zyrtare, a është vendimi i El Salvadorit një mashtrim i kushtueshëm?

Ukraina i bashkohet një liste të gjatë të vendeve që përfshijnë bitcoin në ligjin kombëtar.

Vetëm pak javë më parë, El Salvador u bë vendi i parë që miratoi bitcoin si monedhë ligjore dhe e mbajti atë në bilancin e tij. Presidenti Nayib Bukele në thelb e ka lidhur fatin e tij politik me rezultatin e këtij eksperimenti mbarëkombëtar të bitcoin.

Gjithashtu edhe Kuba, një qeveri famëkeqe e ngurtë ende e vendosur në mënyrat tradicionale marksiste, miratoi një ligj për të njohur dhe rregulluar kriptovalutat, duke cituar “arsye të interesit socio-ekonomik”.

Muajin e kaluar, SHBA propozoi rregulla rreth “agjentëve” të kriptove në faturën e saj të infrastrukturës prej 1 trilion dollarësh, dhe një ligj i ri gjerman tani lejon që fondet e ndaluara më parë nga investimi në kripto të ndanin deri në 20% për monedhat virtuale si bitcoin.

Panama duket se është e ardhmja në bord. Vendi i Amerikës Qendrore po hedh një draft të ligjit të tij të kriptomonedhës.

Kjo listë nuk është aspak gjithëpërfshirëse pasi më shumë qeveri pranojnë fuqinë e qëndrueshme të kriptomonedhave si bitcoin.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0