“Udhëtim në tri kohë”, libri i profesor Adrian Civicit që trajton komunizmin, tranzicionin dhe kapitalizmin


“Udhëtim në tri kohë” është një dialog i prof. Adrian Civicit, profesor i njohur në fushën e ekonomisë me Alda Bardhylin, studiuese gazetare. Udhëtim në Kohë, përfshin tri periudha të rëndësishme të Shqipërisë së një shekulli, komunizmin, tranzicionin dhe kapitalizmin.

Në vlerësimet për librin, ai është cilësuar një manual për politikanët, diplomatët, intelektualët, studentët apo të gjithë qytetarët që kërkojnë të njohin dhe sintetizojnë mendimin për periudhën e evoluimit të shtetit shqiptar 70 vitet e fundit.

Ndryshe nga shumë libra të tjerë të prof.Ardian Civicit, kz libër nuk ka në focus vetëm ekonominë, por atë si pjesë e gjithë zhvillimit shoqëror të vendit.

Vetë prof. Civici e ka cilësuar si njëm, “Libër me natyrë deri diku racionale analitike. Nis me diskutimet për vendosjen e socializmit. Vijon me tranzicionin dhe më të tej me kapitalizmin.
Në këtë libër, ai kërkon të shkojë në brendësi të modelit të njeriut të ri. Njeri i cili sipas tij, “nuk ishte intelektual, por që karakterizohej nga sjellje të përcaktuara nga morali komunist”.

“Shpesh ne shtronim pyetjen, pse u prishën në mënyrë aq demosntrative Kishat dhe Xhamitë. U prishën sepse ideologjia marksiste-leniniste ishte një fe më vete. Dy fe bashkë nuk mund të ekzistonin”, thotë Civici.

Një pjesë të rëndësishme zë tranzicioni i zgjatur dhe ende i pambaruar i Shqipërisë. Në këtë pikë ai kërkon të nxitet debat, aktualisht i zbehtë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale