U refuzua 10 vite, 6 dhëmbë të humbur, sakrificat për “Squid Game”. Regjisori tregon dhe planet për sezonin e dytë - Business Magazine Albania

U refuzua 10 vite, 6 dhëmbë të humbur, sakrificat për “Squid Game”. Regjisori tregon dhe planet për sezonin e dytë

squid game

Seriali “Squid Game” është kthyer në një fenomen botëror. Netflix gëzon të drejtat ekskluzive dhe është shprehur se është seriali më i ndjekur në gjuhë të huaj(jo-anglisht) gjatë gjithë historisë së platformës. Shumë debate janë hapur në lidhje me serialin, i cili në përbërje të tij ka rreth 400 konkurrentë që vdesin gjatë lojërave të ndryshme dhe fituesi i fundit do të fitojë një shumë të majme lekësh.

Regjisori dhe skenaristi i serialit Hwang Dong-hyuk ka dhënë një intervistë për CNN, duke shpjeguar sakrificat që ka kaluar.

Ai është shprehur se skenarin e ka shkruajtur para 10 viteve, por është refuzuar vazhdimisht, me arsyen se seriali nuk ishte fare pranë realitetit.

“Përpara 10 viteve më thonin që ishte një fantazi larg realiteti, ndërsa brenda 10 viteve bota ka ndryshuar aq shumë, sa Squid Game i përshtatet tashmë. Kam njerëz në botën reale që më thonë se nëse loja ekziston vërtet ata do ishin të gatshëm të merrnin pjesë, ndërsa të tjerë mendojën se diku kjo lojë ekziston dhe kanë filluar kërkimet”, thotë ai.

Regjisori është shprehur se gjatë filmimit të serialit ka humbur 6 dhëmbë për shkak të stresit dhe se nuk ka pasur ende mundësi t’i rregullojë. Më tej ai ka folur edhe për personazhet e serialit.

Lexo edhe: Squid Game – Mësimet e jetës që ofron fenomeni botëror

“Personazhet kryesore janë të bazuar në jetën time. Unë jam rritur nga një mama e vetme dhe kisha një gjyshe që shiste perime me tezga, njësoj si fituesi i lojës Squid Game”, tregon Dong-hyuk.

Ai është shprehur edhe në lidhje me vazhdimin e sezonit të dytë:

“Nuk e di nëse do ta bëjmë, ende nuk ka një konfirmim. Nëse merret një vendim besoj se do doja të shtjelloja pak më shumë historinë e organizatorit të lojërave, i quajtur “Front Man”, si dhe historinë e vëllait të tij detektiv, i cili u vra në fund të sezonit të parë. Shpresoj shumë që gjërat të shkojnë sic duhet. ”

Burimi: CNN 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0