Squid Game - Mësimet e jetës që ofron fenomeni botëror - Business Magazine Albania

Squid Game – Mësimet e jetës që ofron fenomeni botëror

Squid Game

Squid Game është ende në rritje, duke ngjitur shkallët e njohjes globale, duke pushtuar të gjithë botën për premisën e saj unike dhe lojërat vdekjeprurëse. Shfaqja koreane ka shumë për të ofruar dhe ky artikull sjell pikërisht atë në mënyrë që të mos e humbisni.

Përveç argëtimit, çdo seri apo film e dëshmon vlerën e tij nga mësimet që nxjerr për audiencën. Ky ka qenë një trend që nga ardhja e kinemasë. Një personazh mund të jetë aq i përsosur sa një kalorës ose princeshë ëndërrimtare. Ose nëse ai/ajo drejton jetën brenda zonës gri realiste, mësimet e manifestuara formojnë një rezultat thelbësor të përmbajtjes.

Mësimet e Squid Game

456 lojtarë konkurrojnë gjithsej në 6 lojëra duke u eliminuar, ku eliminimi do të thotë vdekje. Secila nga këto lojëra brutale ka një mësim për të ofruar.

Përgatituni paraprakisht

Loja e parë “Green Light, Red Light”, kapi të gjithë pjesëmarrësit në befasi kur lojtari i parë u eleminua. Paniku që pasoi mori më shumë njerëz më pas. Duhet pasur kujdes nga rregullat, sepse të gjitha rregullat nuk mund të thyhen në lojën e jetës. Dhe paniku nuk jep asgjë të frytshme.

Jini të vëmendshëm në të gjitha lojërat e jetës.

Mos lejoni që njerëzit t’ju nxitojnë me afatet e tyre

Loja e dytë ku ata duhet të presin një formë me një gjilpërë kishte nevojë për durim dhe tru. Kishte një kohëmatës, por jo për të matur tamam kohën kush mbaron i pari. Kushdo që u panikua nga fitorja e të tjerëve theu formën, humbi dhe u vra.

Ju arrini sukses me ritmin tuaj, në kohën tuaj. Mos u krahasoni me atë që bëjnë të tjerët.

Njeriu ha njerinë

Lufta që shpërtheu natën e lojës së dytë është një dëshmi për këtë. Lojtarët u angazhuan në një pritë natën kur dritat u fikën për të eleminuar sa më shumë. Natyrisht, për ndërprerjen e konkurrencës në lojërat e ardhshme. Jo një mësim pozitiv, por Squid Game vërtet nxjerr në pah faktin që njeriu ha njeriun kur bëhet fjalë për përfitimin e tij vetjak.

Lexoni: 5 mësime për jetën që të gjithë i mësojmë shumë vonë

Mbijetesa i paraprin çdo parimi të moralit

Padyshim, të gjitha rregullat e gjykimit moral u thyen nga lojtarët kur ishte fjala për mbijetesën e tyre. Të mbytur nga dobësitë, mbijetesa i paraprin gjykimit të së mirës dhe së gabuarës. Gjithmonë e bën.

Inteligjenca fiton mbi pushtetin

Ekipi me 3 gra dhe 1 plak fitoi lojën Tug-of-war kundër të gjithë ekipit të burrave për shkak të mençurisë së plakut dhe strategjisë inteligjente të minutës së fundit që ndryshoi të gjithë lojën. Ishte mendja që fitoi fuqinë e shumë burrave në anën tjetër.

Mençuria mund fuqinë.

Besimi, Ndershmëria dhe Tradhtia

Squid Game nuk kishte një por shumë tradhëti që ndodhën. Më zemërthyerja nga të gjitha ishte ajo që Sang-Woo i bëri Aliut. Ali po fitonte lojën e mermereve, por Sang-Woo përdori pafajësinë e Aliut për ta mashtruar atë dhe për të marrë të gjithë mermerët.

Të besosh nuk është e lehtë. Mos bini pas njerëzve që sapo takoni, sepse ndërtimi i besimit është një proces. Duhet kohë dhe dhembshuri.

Të mbarosh i fundit nuk do të thotë dështim

Loja Glass ishte më shumë çështje fati. Sidoqoftë, jep një mësim të rëndësishëm. Të jeni i fundit nuk do të thotë që ju po dështoni. Njerëzit para jush mund të dështojnë së pari, sepse ishin përpara dhe u përballën me pengesa më herët dhe të papërgatitur. Ju gjithmonë mund të mësoni dhe rriteni prej tyre ndërsa luftoni më mirë të përgatitur dhe me përvojë.

Paratë nuk mund të blejnë lumturinë ose kënaqësinë

Mikëpritësi dhe VIP-at pas qëllimit të lojës vërtetuan se një burrë nuk mund të jetë i kënaqur pavarësisht se i ka të gjitha paratë. Sportet e lojërave të fatit dhe kazinotë janë prova ekzistuese të këtij fakti. Njerëzit vënë bast për paratë e tyre për aventura. Në Squid Game, ata luanin bixhoz me njerëz të vërtetë. Njerëzit që u shndërruan në numra nga 1 në 456, si kuajt e ndonjë gare të lojërave të fatit. Ata morën pjesë, sepse ishin të ngarkuar me borxhe dhe donin para për mbijetesë në botën kapitaliste.

Shpresë tek njerëzimi

Drejt fundit të episodit të fundit, përsëri ndodh një provë për njerëzimin. Këtë herë në botën reale. Një burrë i dehur ishte shtrirë në dëborën që binte mbi të. Ishte ftohtë. Shumë kalimtarë e injoruan atë dhe kalonin pranë tij sikur të mos ishte aty. Megjithatë, ai u shpëtua kur një grua njoftoi policinë dhe erdhi me ta në vendndodhje. Njerëzimi fiton gjithmonë.

/netflixjunkie

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0