Tung.al: Çmimin do ta përdorim për zhvillimin më tej të aplikacionit tonë - Business Magazine Albania

Tung.al: Çmimin do ta përdorim për zhvillimin më tej të aplikacionit tonë


Emri i projektit: Tung.al

Anëtarët e ekipit: Adela Kadiasi, Enxhi Hamzallari, Ermir Korbeci

Drejtues i ekipit: Ermir / Korbeci / 21 vjeç / Business Informatics

Ermir Korbeci, 21 vjeç, është një nga 4 fituesit e Startup Weekend Tirana. Ishte ky event i cili bashkoi forcat me fondacionin suedez Trashëgimi Kulturore pa Kufij (CHwB) për të sjellë për tre ditë (29 -31 Maj, 2015), prezantimin e studentëve e profesionistëve të rinj të planeve të tyre të biznesit, me synim rritjen e rolit të trashëgimisë kulturore në zhvillimin e turizmit në Shqipëri.

Projekti fitues  u shpall Tung.al një aplikacion inovativ web dhe mobile app me 2 karakteristika kryesore: Tung PAL & TungLAR. Drejtuesi i ekipit të këtij projekti, Korbeci, zbulon në intervistën ekskluzive për Infoalbania këtë eksperiencë dhe detajet e projektit në fjalë:

Cila është ideja e biznesit që propozon projekti juaj (jo më shumë se 3 fjali)

Ideja jonë e biznesit ishte një aplikacion që përbëhej nga dy opsione. Njëri opsion quhej TungPAL(point and learn) dhe shërbente si një lexues i një kodi QR që kur skanoje një monument ose objekt historik do të merrje gjithë informacion rreth tij. Ndërsa opsioni tjetër quhej TungLAR(location augmented reality); LAR-i të gjen vendodhjen në çdo moment dhe jep informacione turistike për pikat që ndodhen afër jush.

Çfarë zgjidhje ofron dhe kujt i shërben?

Aplikacioni jonë zgjidh problemin e mungesës së informacionit rreth turizmit në Shqipëri dhe i shërben jo vetëm turistëve shqiptarë por edhe atyre të huaj.

Cilat ishin pritshmëritë tuaja nga Startup Weekend?

Pritshmeria jonë ishte të fitonim një çmim pasi mendonim se një ky projekt është i nevojshëm për vendin tonë.

Ishte hera e parë që merrnit pjesë?

Po, kjo ishte hera e parë që ne merrnim pjesë.

Si do ta përshkruanit me 1 fjali këtë përvojë?

Ishte një fundjavë shumë e bukur edhe pse u lodhëm. Mësuam shumë gjëra të reja për mënyrën sesi të organizohemi më shpejt, më mirë, të prezantojmë veten dhe pikat e rëndësishme të një projekti.

Vlerën e çmimit të fituar për çfarë do ta përdorni?
Vlerën e fituar ne do e përdorim për ta zhvilluar më tej aplikacionin tonë deri sa ta publikojmë të plotë në Play Store dhe në App Store.

Ku e shikoni biznesin tuaj pas 6 muajsh? Po pas 1 viti?
Ne e shikojmë aplikacionin tonë në Play Store dhe në App store. Pas një viti ne shpresojmë ti kemi përfshirë sa më shumë qytete të Shqipërisë në aplikacionin tonë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0