Trump ka postuar plot 11 mijë herë në Twitter për vetëm 2 vjet


Fluksi i postimeve në Twitter jo vetëm që nuk ndalet as të dielave apo për festa, por gjithnjë vazhdon të rritet.

“Ai ka nevojë për të shkruar në Twitter po aq sa ne kemi nevojë të ushqehemi – tha Kellyanne Conway, këshilltarja e tij në Shtëpinë e Bardhë.

Lexoni:

Trump qorton sërish drejtorin e Apple për butonin ‘home’

Sipas New York Times, Trump shfryn në llogarinë e tij gjithë paparashikueshmërinë dhe pasojat e humorit të tij, madje përpara pozicioneve politike.

Aq sa bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë, kishin kontaktuar rrjetin social Twitter për të kuptuar nëse mund të mbaheshin postimet presidenciale në pritje për 15 minuta, kohë në të cilën do të kontrollohej që të mos kishte ndonjë problem të pakorrigjueshëm. Por, në fund, edhe ata hoqën dorë nga ky këndvështrim, Trump është thjeshtë i pakontrollueshëm.

Lideri i Shtëpisë së Bardhë kalon kohën më të madhe në rrjetet sociale thuajse gjithnjë në mëngjes; nga ora 6 deri në 10. Në ato orë, ai është i vetëm dhe pa këshilltarët e tij. Ai qëndron para televizionit, shpesh duke shikuar lajmet e Fox News. Shikon, mban shënim komentet, karikohet. Më pas, shfryhet.

Gjysma e 11 mijë postimeve të tij në Twitter, kanë qenë sulme shumë të ashpra ndaj politikanëve demokratë, agjensive të lajmeve dhe hetimeve të Rusisë.

Lexoni:

Drejtori ekzekutiv i Twitter tallet me logon e re të Facebook-ut

New York Times

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale