Trump anulon G7 në Camp David, e zhvillon përmes një telekonference

Trump anulon G7 në Camp David, e zhvillon përmes një telekonference


 “Presidenti Donald Trump bëri një mbledhje të liderëve botërorë në Samitin e G7 përmes një telekonference video dhe anuloi planet për të mbajtur takimin e qershorit në Camp David, për shkak të pandemisë së koronavirusit”, tha të enjten sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë, Judd Deere.

“Në mënyrë që secili vend t’i përqendrojë të gjitha burimet e tij në përgjigjen ndaj sfidave shëndetësore dhe ekonomike të COVID-19, Drejtori i Këshillit Ekonomik Kombëtar dhe SHERPA-s amerikane për G7 2020, Larry Kudlow, ka njoftuar kolegët e tij të Sherpa-s se Samiti i Liderëve të G7 që ishte vendosur të pritej në qershor në Camp David, tani do të zhvillohet me anë të telekonferencës”, tha Deere në një deklaratë.

“Shtëpia e Bardhë gjithashtu njoftoi anëtarët e tjerë të G7 se për të vazhduar koordinimin e ngushtë, Presidenti do të komunikojë me liderët përmes telekonferencës në prill dhe maj, ashtu si bëri këtë javë.“Trump u takua me drejtuesit e tjerë të G7 përmes videokonferencës të hënën, kjo është hera e parë që grupi është takuar në këtë mënyrë”, tha një zyrtar i administratës për CNN.

Vendimi u mor në përputhje me masat për të lehtësuar përhapjen e koronavirusit, tha zyrtari. “Vendimi për mbajtjen e takimit përmes videokonferencës do të mundësojë që çdo vend të kursejë paratë që do të shpenzonte për t’u përgatitur për samitin dhe udhëtimin për në G7 dhe do të lejojë  stafin e planifikuar të qëndrojë në shtëpi”, tha zyrtari, duke përmendur rrethanat e pashembullta që ka sjellë pandemia.

“Gjatë videokonferencës së të hënës, udhëheqësit e G7 ranë dakord të koordinojnë përgjigjen e tyre ndaj pandemisë – duke marrë parasysh se midis Evropës dhe SH.B.A.-së ka kufizime në udhëtim. “Duke vepruar së bashku, ne do të punojmë për të zgjidhur rreziqet shëndetësore dhe ekonomike të shkaktuara nga pandemia COVID-19 dhe të kalojmë në fzën e rikuperimit të fortë të rritjes dhe prosperitetit të fortë, të qëndrueshëm ekonomik”, shkruajti grupi në një deklaratë të përbashkët, pas komunikimit të tyre.

Trump dhe udhëheqësit e tjerë ranë dakord të bëjnë “gjithçka që duhet” për të luftuar koronavirusin nga një këndvështrim shëndetësor, si dhe efektet e tij ekonomike, tha këshilltari i lartë ekonomik Larry Kudlow.”Shkalla e bashkëpunimit, e koordinimit, ishte fantastike,” tha Kudlow.

CNN

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0