Tring njofton se po mbyllet Procesi i Dixhitalizimit të Transmetimeve Televizive – Përfitoni nga ofertat!


*Vizion Plus

Tradicionalisht, shërbimet televizive në tokësor janë marrë nga Televizorë duke përdorur teknologjinë analoge. Megjithatë, televizioni dixhital tokësor (DTT) duke përdorur standardin DVB-T/T2 bën të mundur të ofrojë të njëjtat shërbime TV dhe radio, por në cilësi dixhitale.

Çfarë është televizioni Dixhital tokësor (DTT)?

DTT është një mënyrë transmetimi në formë dixhitale, e cila ofron mundësinë për të marrë programe me antenë normale tokësore, e cila aktualisht përdoret për të marrë kanalet Analoge. Marrja e kanaleve dixhitale të lira dhe ato me pagesë merren nga Dekoderi DVB-T/T2, i cili lidhet me antenën si edhe me kabllo SCART ose HDMI për të dërguar sinjalet figurë dhe zë në televizor. Nëse nuk dispononi një dekoder DVB-T/T2 ju nuk mund të shikoni kanalet, të cilat më parë transmetonin në sinjalin analog dhe në vijim do të jenë në sinjalin dixhital.

Çfare duhet të bëni përpara fikjes së transmetimeve Analoge?

Në diferencë nga sinjali analog ai dixhital ka tolerancë më të vogël përkunderjt fuqisë së sinjalit dhe si e tillë masat që duhen marrë për të janë:

 • Drejtimi i antenës drejt Stacionit të transmetimit
 • Vendosja e antenës me pamje të qartë dhe pa pengesa drejt Stacionit të transmetimit.
 • Pajisuni me një marrës dixhital tokësor ose ndryshe i quajtur Dekoder DVB-T/T2

Cila është lista e kanaleve në paketën Tring Familjare në Tokësor?

Në momentin e dixhitalizimit të gjithë klientët në platformën Tokësore do të mund të ndjekin bashkë me kanalet TRING në tokësor dhe të gjitha kanalet FREE që gjenden në listën si më poshtë:

 • Top channel
 • Top news
 • TV Klan
 • TV Klan Kosova
 • Klan PLUS
 • ABC news
 • Vizion PLUS
 • News 24
 • A1 report
 • Report tv
 • In TV
 • RTSH- HD
 • RTSH2- HD
 • RTSH3- HD
 • RTSH- Sport
 • RTSH- Film
 • RTSH- Muzikë
 • RTSH- Shqip
 • RTK (Radio televizioni Publik i Kosovës)
 • RTSH- Lajme
 • RTSH- Reportazhe
 • Channel One
 • Ora news
 • TV5
 • ScanTV
 • Tema TV

Falë abonimit në TRING tashmë ju do të përfitoni:

 • Më shumë kanale Televizive
 • Cilësi më të lartë transmetimi

Çfarë ofron Tring për ju?

Në kuadër të procesit të dixhitalizimit, Tring mendon për ju ndaj vjen me një super ofertë:

 • Aparat tokësor DVBT- 2 nga 6900 lekë për 3500 lekë.
 • Abonim 3 mujor tokësor nga 4100 lekë për 2100 lekë.

Së bashku me kanalet Tring ju mund të shihni falas të gjitha kanalet kombëtare. Nxitoni të përfitoni nga oferta. Për më shumë kliko www.tring.al  ose vizito dyqanet Tring.

burimi: Vizion Plus

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale