Tregu i veshjeve elektronike, dominon Fitbit

Tregu i veshjeve elektronike, dominon Fitbit ndjekur nga nga Apple dhe Xiaomi


Ngritja e industrisë së veshjeve teknologjike nuk ka të ndalur. Lideri kryesor i këtij sektori është Fitbit duke lënë pas orën inteligjente Apple Watch. Sipas të dhënave që vinë nga International Data Corporation (IDC) sektori është rritur me 200 % gjatë 2015-tës.

Në total janë shitur plot 21 milionë veshje elektronike vetëm në 3 mujorin e tretë financiar të 2015-ës, një rritje me 197% krahasuar me 7.1 milionë njësitë e shitura në të njëjtën periudhë një vit më parë.

Spikatën produktet si Fitbit Charge dhe Fitbit Surges ndjekur nga Apple Watch. Fitbit zotëron 22 % të tregut të veshjeve elektronike ndjekur nga Apple me 18.6 % dhe Xiaomi me 17.4 %.

Ky i fundit nxjerr në pah etjen e tregut kineze për të tilla produkte. Në vendin e katërt vjen Garmin me 4.1 % dhe BBK me 3.1 %. Pjesa tjetër e ngelur e tregut prej 34% përbëhet kryesisht nga orët inteligjente me platformën Android Wear.

Tregu-veshjeve-elektronike-dominon-Fitbit-businessmag

Prodhuesit kanë eksperimentuar me produkte të llojeve të ndryshme. por sfida e vërtetë është dalja përtej kufijve. Rast konkret është Xiaomi ku 97% e produkteve të shitur që i përkasin këtij sektori janë shitur në Kinë. Apple nga ana tjetër ka shitur 7 milionë orë inteligjente.

Por e ardhmja premton për këtë sektor. Në 2019-ën mendohet të jenë aktive mbi 500 milionë veshje elektronike. Kjo rritje e paprecedentë ushqehet nga trafiku mobil botëror ku nga 74.2 petabajt në 2014-ën do të arrijë në 634 petabajt në 2019-ën. (PC World Albanian)

Për artikuj të mgjashëm lexoni edhe: 5 dështimet më të të mëdhaja teknologjike për 2015-ën.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0