5 dështimet më të të mëdhaja teknologjike për 2015-ën


Teknologjia supozohet të jetë ‘shpëtuesi’ i botës apo jo? Po nuk është gjithmonë kështu. Këto pajisje dhe gadget që do të prezantojmë tani nuk e provuan ‘shijen’ e suksesit për 2015-ën. Ato u pritën me padurim dhe iu bënë promovime ekstravagante, por si përfundim nuk u bënë kurrë interesante për masat. Mbase vitin tjetër bëhen? Të shohim ç’do ndodhë!

1. Video 4K

Ah, gjendja e dëshpëruar e videove 4K. Edhe pse televizorët më të mirë të teknologjisë high-tech i suportojnë ato, nuk kanë përmbajtje të mjaftueshme. Ti duhet të paguash 30$ për të blerë një pajisje të vogël për filma 4K që mund t’i gjesh shumë mirë në shërbime të ofruara nga M-Go dhe Vudu ose të shikoni filma për natyrën në Youtube. Problemi më i madh? Shumë nga këto filma 4K janë të ngjashëm me ato të transmetuara në formatin HD. Pak njerëz mund të vënë re ndonjë diferencë.

2. Ora ‘Apple’

Ora Apple, zgjedhja më kontroversiale e portofolit të gjigandit, për të thënë të vërtetën nuk ka patur bujën e iPad-it dhe iPhone-it. Apple nuk ka raportuar shitjet aktuale, por burime të ndryshme sugjerojnë se interesi i konsumatorit për këtë produkt ka qenë i vonuar. Dhe ajo që është më e rëndësishmja, brezi i Milenialëve që pëlqejnë të blejnë ‘gadgets’ nuk mbajnë një orë! Ata përdorin thjesht iPhone-in e tyre.

3. BlackBerry Priv

Problemi me këtë pajisje për të rigjallëruar në treg emrin e BlackBerry nuk është telefoni vetë. Tastiera me slide nuk është aq keq dhe të paktën është e një version Android që u jep bizneseve siguri në përdorim me aplikacione të mbrojtura. Pastaj, ju e dini që një kompani përballet me telashe kur dikush publikon një libër në lidhje me “shkëlqimin dhe rënien” e saj.

4. Telefoni ‘Windows’

Microsoft nuk mund të thotë se e ka “shkëputur tërësisht spinën” nga Windows Phone pasi një Lumia 950 sapo ka debutuar, por verën e kaluar gjigandi teknologjik Redmond shkurtoi rreth 8,000 vende pune të lidhura me Windows Phone dhe anulluan pjesën më të madhe të përvetësimit të Nokia-s. Ndërfaqësi i hollë nuk duket fare keq në një Windows Phone, por iOS dhe Android morën të gjithë shkëlqimin e 2015-ës.

5. Google+

Kur Google filloi të shkëpuste pjesë të medias sociale duke i prezantuar ato në mënyrë të pavarur nga Gogle, probleme u shfaqën në Mountain View. Audiencave thjesht nuk iu duk interesante Google+ dhe asnjëherë nuk u bë aq dominante sa Facebook. Ndërfaqësi mund të ishte i dobishëm dhe mbështetës por vetëm elitat e teknologjisë e merrnin mundimin të postonin në platformë. Për më tepër, Google është e njohur për shumë gjëra të tjera dhe njerëzve iu pëlqejnë më shumë platforma të tjera.

Të paktën, shpresojmë të dëgjojmë lajme të mira nga “dështimet” për 2016-ën!

Artikulli u publikua nga Inc.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale