Tre parime të fuqishme për sukses


Ka shumë ngjashmëri midis biznesit dhe luftës. Në të dyja rastet, fituesi është ai që përdor strategjinë superiore ndaj konkurrencës së tij ose të saj.

Ka tre parime të strategjisë ushtarake që ju mund të aplikoni për punën tuaj çdo ditë. Ideja e parë nga ushtria quhet parimi i manovrimit. Parimi i manovrimit thotë se ju duhet të jeni të qartë në lidhje me qëllimin, por edhe të jeni fleksibël gjithashtu në lidhje me procesin e arritjes së tij. Kjo cilësi e fleksibilitetit është cilësia më e rëndësishme, e vetmja që iu duhet për të arritur sukses në kohën e ndryshimit të shpejtë.

1. Të jeni të hapur për të marr Feedback të vazhdueshëm

Një cilësi kyçe e performancës tuaj është që të pranoni feedback-un dhe të prisni reagime. Performuesit kryesorë janë ata që mund të marrin informacion nga mjedisi i tyre, madje edhe nëse informacioni është në kundërshtim me të gjithë planifikimin e tyre. Ata mund të pranojnë të dhënat, të modifikojnë planet e tyre, dhe të vazhdojnë të lëvizin përpara. Ata janë gjithmonë të hapur për ide të reja dhe njohuri.

2. Mësoni çfarë ju duhet të dini

Parimi i dytë që ju mund të përdorni është Parimi i Inteligjencës. Ky parim i inteligjencës do të thotë thjesht: “Merrni faktet!”

Gjëja më e rëndësishme në vendimmarrjen e biznesit është që ju të merrni informacion të saktë. Faktet nuk gënjejnë. Është e rëndësishme që ju të merrni faktet reale dhe jo faktet jo të sakta. Merrni vendimet më të mira…

Ndoshta puna kryesore e ekzekutivit është vendimmarrja. Cilësia e vendimeve që keni bërë do të jetë në proporcion të drejtpërdrejtë me sasinë e kohës që ju duhet të merrni për të mbledhur informacion në kohë dhe të saktë. Gjëja më e mirë që ju mund të bëni, nëse keni informacion të pamjaftueshëm, është të vononi marrjen e një vendimi.

3. Investoni burimet me mençuri

Parimi i tretë i rëndësishëm, i aplikuar për planifikimin strategjik është Parimi i Ekonomisë së Forcës. Ekonomia e forcës do të thotë që ju të shpenzoni vetëm burimet e nevojshme për të arritur objektivin dhe jo më shumë. Kjo gjithashtu, do të thotë që ju të angazhoni burimet e mjaftueshme, për të arritur objektivin që keni vendosur të arrini.

Energjia juaj personale është gjithçka që ju keni. Ju duhet të investoni gjatë jetës tuaj, në parimin e ekonomisë që thotë se duhet të jeni shumë egoist me veten, kur të vendosni se si do ta përdorni atë.

Pyeteni vazhdimisht veten: “Sa e rëndësishme është kjo?”, dhe më e rëndësishmja, “Sa e rëndësishme është kjo për mua?”

burimi: LinkedIn

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale