“Transforming Your Life”, libri që e rendit trajneren Anila Bashllari mes ekspertëve ndërkombëtarë


Trajnerja dhe mentorja e biznesit Anila Bashllari është bërë pjesë e librit “ “Transforming Your Life”, Volumi i dytë.

Ajo prezantohet si bashkë-autore me individë-coaches shumë të talentuar dhe me eksperiencë ndërkombëtare. Libri fokusohet në zhvillimin personal dhe ju mund të lexoni historitë e autorëve të ndryshëm, sfidat dhe përballjet e tyre për të ecur përpara drejt suksesit.

Në një intervistë për Businessmag Anila tregon se, “prej vitit 2011 jam e fokusuar në fushën e zhvillimit personal dhe eksperienca ime prej mbi 30 vitesh po më shërben shumë për një kombinim harmonik midis zhvillimit profesional dhe atij personal”.

Edhe sot Anila nuk ka ndalur së investuari te vetja. Pjesë e kësaj ishte dhe projekti prej rreth 1 vit e gjysëm që është përfshirë për të zhvilluar në një nivel tjetër biznesin e saj të coaching, mentorim dhe trajnim në fushën e zhvillimit personal.

Vëmendjen e botuesit e ka tërhequr fakti që këtë punë e ushtron si profesion me kohë të plotë dhe në një vend të vogël si Shqipëria, i kërkuan të bëj intervistën e parë për të vendosur nëse do përfshihej në libër si bashkëautore. Bindja e saj se do të përzgjidhej u përmbush.

“Kur e kam shkruar këtë libër kam menduar për këdo, pasi mesazhet në të janë mesazhe për jetën. Çdokush ka nevojë për zhvillim personal dhe nëpërmjet historisë time synoj të ndihmoj këdo që ndihet në udhëkryq, pa shpresë, që dëshiron të rritet apo të bëhet i suksesshëm”.

Anila Bashllari synon Shqipërinë si mentore e neurocoach. Por, krahas kësaj po bëhet realitet tregu ndërkombëtar. “Investimi prej shumë vitesh në këtë fushë po më kthehet. Natyrisht libri më krijon mundësinë e një prezence në tregun ndërkombëtar dhe deri tani është best seller në disa kategori në fushën e zhvillimit personal në Amazon USA, Canada, Hollandë, Gjermani, Indi dhe vende të tjera”.

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale