Trajnim për Audit të brendshëm

Audit të brendshëm

Instituti i Ekspertëve Fiskalë fillon trajnimin profesional: Audit të brendshëm

Trajnimi përfshin njohuri esenciale të nevojshme në fushën e auditimit përmes të kuptuarit të natyres, organizimit, funksionimit, dobisë, nevojës, aktiviteteve, standardeve, legjislacionit dhe rregullave bazë, teorisë dhe praktikave më të mira të fushës së auditimit, si dhe mjetet e teknikat, që ai përdor për të arritur qëllimin dhe objektivat e tij, si dhe për të ndihmuar arritjen e objektivave të çdo tip organizate, të cilës ja ofron shërbimin e tij (të çdo natyre biznesi apo publike).

Kursi synon të ofrojë njohuri për pjesëmarrësit, jo vetëm mbi shërbimet e auditimit, por edhe mbi mënyren e organizimit dhe të qeverisjes së korporatave dhe organizatave publike, si hap i parë i auditimit në kuptimin dhe njohjen e organizatës, te cilën do ta vendosë nën auditim. Gjithashtu, pjesë e trajnimt janë edhe njohuritë mbi auditime te sektorëve më specifikë të industrisë, si dhe auditimit të taksave.

Trajnimi fillon më 12 qershor dhe zgjat 6 javë. Orari i leksioneve është: të premten ora 16:00 – 19:30, të shtunën ora 09:00 – 13:30.

Modulet:

  1. Auditim i brendshëm në Sektorin Publik.
  2. Auditim i brendshëm në Sektorin Privat.
  3. Kontrolli Tatimor dhe baza ligjore, mbi të cilën kryhet kontrolli tatimor.

Dokumentet për regjistrim: CV, Fotokopje e diplomës, Fotokopje e kartës së identitetit ose pasaportës, Dy fotografi për dokumenta.

Rregjistrimet mund të bëhen online duke klikuar këtu.

Certifikata njihet nga ministria e Financave dhe Ekonomisë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale