Trajnim: "Drejt punësimit të suksesshëm"

Trajnim: “Drejt punësimit të suksesshëm”


Shoqata “Act Now” do të realizojë në datat 10 dhe 11 Shkurt 2018 një trajnim me titull “Drejt punësimit të suksesshëm”

Ky trajnim do t’i paraprijë një cikli në vazhdim me target kryesor të rinjtë nga mosha 19 deri në 27 vjeç.
Qëllimi i trajnimit është që studentët, kryesisht ata që janë në prag diplomimi të njihen me disa nga elemetët më të rëndësishëm me ane të të cilëve të arrijnë një punësim të suksesshëm. Në këtë trajnim 2 ditor do të trajtohen teorikisht dhe praktikisht.

Pjesmarrësit do të marrin çertifikata.

Programi i detajuar:

Dita 1

14:00 – 15:00

  • Çfarë është një cv?
  • Cilët janë elementet kryesor të një CV?
  • Cilat janë gabimet më të shpeshta në hartimin e një CV?

15:00 – 16:00: Çfarë është një letër motivimi?

16:00 – 17:00

  • Si të shkruajmë një letër motivimi të suksesshme
  • Çfarë duhet të shmangim në një letër motivimi

Pushim 15 min

17:00 – 18:00

  • Intervistat e punës, çfarë duhet të dimë
  • Gabimet më të shpeshta në një intervistë pune
  • Referencat, elementët kryesore të referencave

Dita 2

14:00 – 15:00: Punë individuale, hartimi i CV dhe i letrës së motivimit.
15:00 – 17:00: Stimulim, realizimi i një interviste pune, motivimit.

Pushim 15 min

17:15 – 18:00: Punë në grup, shkruajmë referenca.

Kapacitet: 15 pjesëmarrës
Pagesa: 1.500 lekë (të reja)
Lektore: MSc. Adiona Llukmani

Për t’u regjistuar kontaktoni në faqen në facebook të shoqatës ACT NOW ose në nr. e telefonit: 0695540276 deri në datën 7 Shkurt.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0