Trajnim: "Drejt punësimit të suksesshëm"

Trajnim: “Drejt punësimit të suksesshëm”


Shoqata “Act Now” do të realizojë në datat 10 dhe 11 Shkurt 2018 një trajnim me titull “Drejt punësimit të suksesshëm”

Ky trajnim do t’i paraprijë një cikli në vazhdim me target kryesor të rinjtë nga mosha 19 deri në 27 vjeç.
Qëllimi i trajnimit është që studentët, kryesisht ata që janë në prag diplomimi të njihen me disa nga elemetët më të rëndësishëm me ane të të cilëve të arrijnë një punësim të suksesshëm. Në këtë trajnim 2 ditor do të trajtohen teorikisht dhe praktikisht.

Pjesmarrësit do të marrin çertifikata.

Programi i detajuar:

Dita 1

14:00 – 15:00

  • Çfarë është një cv?
  • Cilët janë elementet kryesor të një CV?
  • Cilat janë gabimet më të shpeshta në hartimin e një CV?

15:00 – 16:00: Çfarë është një letër motivimi?

16:00 – 17:00

  • Si të shkruajmë një letër motivimi të suksesshme
  • Çfarë duhet të shmangim në një letër motivimi

Pushim 15 min

17:00 – 18:00

  • Intervistat e punës, çfarë duhet të dimë
  • Gabimet më të shpeshta në një intervistë pune
  • Referencat, elementët kryesore të referencave

Dita 2

14:00 – 15:00: Punë individuale, hartimi i CV dhe i letrës së motivimit.
15:00 – 17:00: Stimulim, realizimi i një interviste pune, motivimit.

Pushim 15 min

17:15 – 18:00: Punë në grup, shkruajmë referenca.

Kapacitet: 15 pjesëmarrës
Pagesa: 1.500 lekë (të reja)
Lektore: MSc. Adiona Llukmani

Për t’u regjistuar kontaktoni në faqen në facebook të shoqatës ACT NOW ose në nr. e telefonit: 0695540276 deri në datën 7 Shkurt.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0