Totem, drita e rrugës që do i bëjë qytetet më ekologjike » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 03/12/2016

Totem, drita e rrugës që do i bëjë qytetet më ekologjike

Share
nga Fiorela Jaupi
Dhj 03, 2016
Studied at Faculty of Economy, Master of Science in Marketing. Content Editor at Business Magazine Albania
lexo me teper >

Teknologjia ‘inteligjente’ dhe multifunksionale po ndryshon rrënjësisht qytetet tona dhe kjo shkon përtej makinave vetë-lëvizëse dhe automatizimit të shtëpisë. Një shembull i tillë është Totem, një llambë rruge (fener) e pajisur me panel diellor.

Platforma Totem kombinon prodhimin dhe akumulimin e energjisë diellore, Wi-Fi-n dhe teknologjinë 4G, vendin e karkimit të automjeteve elektrike dhe ndriçimin ‘inteligjent’ në një produkt të vetëm.

Brian Lakamp, CEO dhe themelues i ‘Totem Power’ tha: ” Ne po ndërtojmë teknologjinë për qytetet e së ardhmes, pasi besojmë se dizajni mund të ndryshojë tërësisht botën.”

Si fillim Totem do të vendoset në vende të tilla si rrugët e qytetit, shkollat dhe kampuset e korporatave. Modeli i parë Totem është planifikuar të dalë në verë 2017.

 
dritat-inteligjente-te-rruges-2017-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burimi: acp.al

Subscribe në kanalin tonë në YouTube