Tim Cook: Njerëzit e rëndomtë nuk e kuptojnë Metaverse - Business Magazine Albania

Tim Cook: Njerëzit e rëndomtë nuk e kuptojnë Metaverse

Njeriu i parë i kompanisë amerikane Apple, Tim Cook, konsideron se realiteti virtual mund të përdoret për qëllime të mira, por vetëm gjatë periudhave të caktuara.

Nëse dikush do t’ju pyesë “çfarë është Metaverse”, si do t’i përgjigjeshit? Përkufizimi i parë në thelb nuk ekziston, ku pas disa hulumtimeve dhe anketave, është konstatuar se secili ka një lloj përkufizimi të tij dhe pikëpamjet sa i përket Metaverse.
Lexo: Si fiton duke guxuar…

Lidhur me këtë çështje, ai ka thënë gjatë një interviste dhënë së fundmi, se “është e rëndësishme që njerëzit t’i kuptojnë gjërat”, por nuk është i sigurt nëse ata vërtetë e kuptojnë Metaverse.

Gjithashtu dihet se themeluesi i Apple nuk është mbështetës i botës virtuale. Ai vlerësob se realiteti virtual mund të përdoret për qëllime të mira, por vetëm në disa periudha të caktuara.
“Nuk mendoj se dëshironi që tërë ta jetoni jetën ashtu. Njerëzit e rëndomtë nuk e kuptojnë çfarë është Metaverse”, shtoi Cook.

finance

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0