TikTok me 1 miliard përdorues. Ja cili është plani i kompanisë për të dominuar botën - Business Magazine Albania

TikTok me 1 miliard përdorues. Ja cili është plani i kompanisë për të dominuar botën

TikTok

TikTok së shpejti do të ofrojë shumë më tepër sesa thjesht video në formë të shkurtër.

Platforma e mediave sociale njoftoi këtë javë se ka 1 miliard përdorues aktivë, që do të thotë se një në tetë njerëz në botë përdorin aplikacionin çdo muaj. Por COO Vanessa Pappas thotë se kompania nuk është e kënaqur të qëndrojë vetëm me të njëjtat video të thjeshta në formë të shkurtër që e kanë bërë atë të suksesshme.

Në një konferencë teknologjike javën e kaluar, Pappas foli për veçoritë dhe mjetet e reja, të cilat përfshijnë realitetin e shtuar, tregtine online dhe video në format më të gjatë.

“Inovacioni i produktit është padyshim kyç për ne ndërsa mendojmë se si të vazhdojmë të rrisim përvojën,” tha Pappas.

Pappas vuri në dukje rëndësinë e vazhdimit të paraqitjes së ofertave të reja për t’i mbajtur njerëzit të kthehen në platformë. “Kur mendojmë për atë që e bën TikTok unik, sigurisht që janë të gjitha mjetet e krijimit që ne i vëmë në dispozicion për të bërë përmbajtje kaq argëtuese dhe frymëzuese ditë pas dite,” tha ajo.

Lexoni: 3 strategji për ta bërë biznesin tuaj viral në TikTok

Pappas tha se TikTok aktualisht është duke zhvilluar ose testuar një pjesë të vogël të veçorive të reja për të ndihmuar krijuesit të krijojnë përmbajtje të re, përfshirë realitetin e shtuar. Aplikacionet e tjera të mediave sociale si Snapchat dhe Facebook kanë pasur disa suksese duke shtuar AR në platformat e tyre, duke lejuar përdoruesit të shtojnë animacione dhe filtra në videot live. TechCrunch raportoi muajin e kaluar se disa përdorues të TikTok tashmë kanë qenë në gjendje të eksperimentojnë me mjete AR kur bëjnë video.

Pappas gjithashtu tregoi për e-commerce si një mundësi potencialisht fitimprurëse biznesi për TikTok. Kompania muajin e kaluar njoftoi një marrëveshje me firmën e tregtisë online Shopify që do të lejojë tregtarët të shtojnë një opsion “Shopping” në profilet e tyre të TikTok. Përdoruesit që klikojnë do të shkojnë në dyqanin Shopify të tregtarit, ku mund të blejnë produkte.

“Unë mendoj se ne me të vërtetë po shikojmë për të minimizuar distancën midis markës dhe konsumatorit,” tha Pappas. “Është një hapësirë ​​që evoluon vazhdimisht.”

COO gjithashtu tha se kompania po kërkon të bëjë formate të tjera të përmbajtjes në dispozicion të krijuesve në platformën e saj, si video në format më të gjatë.

Pappas la të kuptohej se këto veçori të reja dhe të ardhshme nuk do të jenë fundi i inovacionit të TikTok. “Qëndroni të përditësuar për ato që po punojmë,” tha ajo.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0