Themeluesi i Telegram thotë se kurrë nuk i ka dhënë Rusisë të dhënat e ukrainasve  - Business Magazine Albania

Themeluesi i Telegram thotë se kurrë nuk i ka dhënë Rusisë të dhënat e ukrainasve 

Telegram

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Telegram është bërë një burim kritik informacioni dhe shumë keqinformimesh dhe dezinformatash gjithashtu në lidhje me konfliktin. 

Qeveria ukrainase ka dhënë përditësime për shërbimin e mesazheve, qytetarët e saj kanë komunikuar me të afërmit dhe i kanë treguar botës për kushtet e jetesës që kur presidenti rus Vladimir Putin pushtoi vendin e tyre, dhe aktivistët nga të dyja palët, komunitetet pro-ruse, pothuajse kushdo që dëshiron të dijë se çfarë po ndodh në luftë, kanë rritur radhët e përdoruesve të saj. 

Themeluesi miliarder i aplikacionit, Pavel Durov, i lindur në Shën Petersburg, por që tani jeton një jetë të izoluar në Dubai, ka mbetur tipikisht apolitik, duke folur vetëm për rritjen e përdoruesve dhe përpjekjet për të mbajtur lart shërbimet. 

Në përgjigje të shqetësimeve, të tilla si ato të ngritura nga themeluesja e Signal, Moxie Marlinspike, se Telegram ose punonjësit e tij mund t’u nënshtrohen presioneve për t’i ofruar Rusisë të dhënat personale të ukrainasve, një zëdhënës i Telegram tha se Durov nuk i kishte dhënë kurrë Rusisë asnjë të dhënë të Ukrainës.  

“Pavel Durov, as personalisht, as përmes ndonjë prej kompanive të tij, nuk i dha kurrë qeverisë ruse asnjë të dhënë të ukrainasve,” tha zëdhënësi. Ata shtuan se Telegram nuk u kishte dhënë kurrë autoriteteve ruse të dhëna për asnjë përdorues. Ndryshe nga ofruesit e tjerë të mëdhenj të teknologjisë, Telegram nuk ka një raport transparence, që zbulon se si i siguron informacionet e përdoruesve organeve të zbatimit të ligjit në të gjithë globin. 

Lexoni: Themeluesi i Signal paralajmëron ukrainasit për përdorimin e Telegram. Ja pse

Durov publikoi gjithashtu një postim në Telegram, me të cilin ngriti interesin e tij personal për konfliktin. “Nga ana e nënës sime, unë i kam rrënjët familjare nga Kievi. Emri i saj i vajzërisë është ukrainas (Ivanenko), dhe sot e kësaj dite kemi shumë të afërm që jetojnë në Ukrainë. Kjo është arsyeja pse ky konflikt tragjik është personal si për mua, ashtu edhe për Telegram.” 

Ai tregoi historinë e tij se pse u largua nga Rusia në vitin 2013, pasi agjencia federale e policisë, FSB, kërkoi që të jepte “të dhëna private të përdoruesve ukrainas të VK-së, të cilët po protestonin kundër një presidenti pro-rus”. Kjo histori ishte raportuar më parë. 

Sipas raportimeve të mëparshme, në vitin 2014, Durov, i vlerësuar nga Forbes me pak më shumë se 14 miliardë dollarë, shiti aksionet e tij në VK, të cilën e kishte bashkëthemeluar në vitin 2006, duke lënë në krye Alisher Usmanov, një nga miliarderët e sanksionuar të Rusisë. Ajo erdhi tre vjet pasi Durov refuzoi të censuronte llogaritë e VK-së që përdoreshin nga aktivistët.

Më vonë, atij iu bastis shtëpia dhe biznesi për akuzat e çuditshme se: “goditi këmbën e një oficeri policie me makinën e tij”. Në vitin 2014, TechCrunch raportoi se atij iu kërkua të jepte të dhëna për udhëheqjen ukrainase në drejtim të aneksimit të Krimesë. Menjëherë pas kësaj, ai u largua nga Rusia dhe nisi Telegram. 

Duke folur për kërkesën e FSB-së për informacionin e ukrainasve, Durov tha, “Unë refuzova t’i plotësoja këto kërkesa, sepse kjo do të thoshte një tradhti ndaj përdoruesve tanë ukrainas. Pas kësaj, më pushuan nga kompania që themelova dhe u detyrova të largohem nga Rusia”. 

“Kam humbur kompaninë dhe shtëpinë time, por do ta bëja përsëri, pa hezitim. Unë qëndroj për përdoruesit tanë pa marrë parasysh çfarë. E drejta e tyre për privatësi është e shenjtë. Tani më shumë se kurrë.” 

Telegram shkroi në kanalin e vet se “Ekipi shumëkombësh i Telegram përfshin shumë anëtarë nga Ukraina. Ne të gjithë dëshirojmë një përfundim të menjëhershëm të konfliktit.” 

Ndërsa Signal, aplikacioni i koduar i mesazheve dhe telefonatave end-to-end, ka parë një hap më të madh në përdorues që nga pushtimi rus. Telegram është bërë platforma de fakto për qeverinë e Kievit për të ofruar përditësime për përpjekjet e luftës dhe për të paralajmëruar për sulme të afërta. 

Të dhënat e lëshuara nga kompania e sigurisë kibernetike Check Point treguan një rritje gjashtëfish të grupeve të Telegram me tema lufte në ditën kur Rusia pushtoi Ukrainën. Gati një e katërta e këtyre grupeve të Telegram u krijuan për të koordinuar sulmet kibernetike ndaj Rusisë, duke përfshirë Ushtrinë e IT-së që koordinohej nga Ministria e Transformimit Digjital e qeverisë ukrainase. Pothuajse tre të katërtat po nxisin “lajme flash të informacionit të pa redaktuar dhe shpesh të paverifikuar”, tha Check Point. 

Ndërkohë, VK ka ndërruar duart; pronarët e saj janë të lidhur ngushtë me Kremlinin. Në dhjetor 2021, Usmanov ia kishte shitur pjesën më të madhe të aksioneve të kompanisë së tij një kompanie sigurimesh shtetërore, Sogaz, pjesërisht në pronësi të Yuri Kovalchuk, një tjetër nga miqtë e ngushtë të Putinit dhe një subjekt tjetër i sanksioneve që nga fillimi i luftës.

/forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0