Themeluesi i Mrizi i Zanave vlerësohet me Urdhërin e Yllit të Italisë nga Presidenti Italian - Business Magazine Albania

Themeluesi i Mrizi i Zanave vlerësohet me Urdhërin e Yllit të Italisë nga Presidenti Italian

Urdhërin e Yllit

Altin Prenga, ose Altini i Mrizit siç e njohim të gjithë ne është vlerësuar nga Presidenti i Republikës Italiane, me titullin ‘Cavagliere della Stella D’Italia’.

Në shtëpinë Ambasadorit Italian, Z. Bucci, Altini u vlerësua nga vetë Presidenti Italian me Urdhërin e Yllit të Italisë duke u emërtuar kështu Kalorës Nderi. Vlerësohet si urdhëri i katërt për nga rëndësia që akordohet për personalitetet në vendin fqinj.

“Shpesh në shkollë më quanin hutaq, sepse humbja me mendimet dhe ëndrrat e mia, fatkeqësisht nuk arrita ta mbaroj as shkollën e mesme sepse ishin kohët pas 1997, sepse ika në Itali 15 vjeç por ja që ja vlejti të jesh ëndërrimtar!” e nis njoftimin e tij Altini në Facebook.

Ky është titulli më i lartë që mund t’i jepet një shtetasi jo Italian.

Në postim ai shkruan “I privilegjuar për medaljen dhe titullin më të lartë që mund t’i jepet një shtetasi jo Italian nga Presidenti i Republikës Italiane, Cavagliere della Stella D’Italia”.

Këtë medalje ai ia dedikon vëllait të tij Antonit, familjes, bashkëpunëtorëve, fermerëve, miqve klientë dhe në veçanti miqve italianë që pati fatin t’i njihte kur ishte në Itali.

Lexoni: Altin Prenga: Të gjithë i kemi borxh vendit tonë

Titulli “Cavagliere della Stella D’Italia” është i rezervuar për shtetasit italianë dhe të huajt të cilët, jashtë vendit, kanë fituar merita të veçanta në promovimin e miqësisë dhe marrëdhënieve të bashkëpunimit midis Italisë dhe vendit në të cilin ata veprojnë dhe në promovimin e lidhjeve me Italinë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0