Testi i ri i gjakut "mund të parashikojë" rikthimin e kancerit të gjirit - Business Magazine Albania

Testi i ri i gjakut “mund të parashikojë” rikthimin e kancerit të gjirit

Testim

Një test i ri gjaku “ultra-sensitive” mund të parashikojë nëse kanceri i gjirit do të kthehet vite përpara se sëmundja të shfaqet në skanime, thonë studiuesit.

Ai kap gjurmët e ADN-së së një tumori përpara një rikthimi të plotë dhe u zbulua se ishte 100% i saktë në parashikimin se cilët pacientë do të shihnin kancerin e tyre të rikthyer. Shpresohet se testi mund të lejojë që trajtimi të fillojë më herët dhe të përmirësojë normat e mbijetesës.

Hulumtimi në Mbretërinë e Bashkuar është quajtur “tepër emocionues” nga ekspertët, por është ende në fazat e tij të hershme.

Kanceri i gjirit është forma më e zakonshme e sëmundjes në mbarë botën, me 2.26 milionë gra të diagnostikuara në vitin 2020 dhe 685,000 vdekje në të njëjtin vit, sipas Kancerit të Gjirit në Mbretërinë e Bashkuar. Një ekip studiuesish nga Instituti i Kërkimit të Kancerit (ICR) në Londër kreu testin mbi 78 pacientë me lloje të ndryshme të kancerit të hershëm të gjirit.

“Biopsia e lëngshme” kërkoi për 1800 mutacione në gjakun e pacientëve, të cilat lëshohen nga qelizat kancerogjene. Këto ADN tumorale qarkulluese u gjetën te 11 gra, të cilat të gjitha panë rikthimin e kancerit të tyre. Asnjë grua tjetër nuk e pa kancerin të kthehet.

Mesatarisht, testi i gjakut zbuloi kancerin 15 muaj përpara se të shfaqeshin simptomat, ose sëmundja të shfaqej në skanime, sipas rezultateve të paraqitura në konferencën e Shoqatës Amerikane të Onkologjisë Klinike në Çikago të dielën. Zbulimi më i hershëm ishte 41 muaj përpara se një skanim të konfirmonte diagnozën.

Studiuesi kryesor Dr Isaac Garcia-Murillas, nga ICR, tha: “Qelizat e kancerit të gjirit mund të mbeten në trup pas operacionit dhe trajtimeve të tjera, por mund të ketë kaq pak nga këto qeliza, saqë ato nuk mund të zbulohen në skanimet pasuese”.

Ai shtoi se qelizat mund të shkaktojnë rikthimin e pacientëve shumë vite pas trajtimit të tyre fillestar. Dr Garcia-Murillas tha se studimi shtron bazat për monitorim më të mirë pas trajtimit dhe trajtim potencialisht të zgjatjes së jetës. Studiuesit testuan mostrat e gjakut në pikën e diagnozës, pastaj përsëri pas operacionit dhe kimioterapisë.

Këto teste u përsëritën pas çdo tre muaj për vitin e ardhshëm dhe çdo gjashtë muaj për pesë vitet e ardhshme. Dr Simon Vincent, drejtor i kërkimit, mbështetjes dhe ndikimit në Breast Cancer Now, i cili pjesërisht financoi studimin, tha: “Zbulimi i hershëm është një nga armët tona më të mëdha kundër kancerit të gjirit dhe këto gjetje fillestare, të cilat sugjerojnë se testet e reja mund të jenë në gjendje të zbulimit të shenjave të përsëritjes së kancerit të gjirit gjatë një viti përpara se simptomat të shfaqen, janë tepër emocionuese.”

Megjithëse pranoi se hulumtimi ishte ende në fazat e hershme, ai tha se kapja e përsëritjes së kancerit të gjirit më herët do të thotë se trajtimi ka shumë më shumë gjasa të shkatërrojë kancerin dhe të ndalojë përhapjen e tij në pjesë të tjera të trupit dhe të bëhet i pashërueshëm.

Dr Vincent vazhdoi: “Me rreth 11,000 njerëz që vdesin çdo vit në Mbretërinë e Bashkuar nga kanceri sekondar i gjirit, zbulime si këto nevojiten urgjentisht në mënyrë që të mund të ndalojmë njerëzit të humbasin jetën e tyre nga kjo sëmundje shkatërruese”.

Është e paqartë se kur testi mund të bëhet gjerësisht i disponueshëm. Lajmi pason një sërë zhvillimesh në kërkimin e kancerit gjatë javës së kaluar. Ajo vjen pasi testet e pështymës të kryera në shtëpi u zbuluan se ishin më të mira në identifikimin e burrave me rrezik më të lartë të kancerit të prostatës sesa testet standarde të gjakut.

bbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0