Tesla zbulon imazhin e parë të modelit të ardhshëm Y - Business Magazine Albania

Tesla zbulon imazhin e parë të modelit të ardhshëm Y


Dëshironi të dini se si do të duket si modeli i ardhshëm Tesla kompakt, Modeli Y?

Epo, nuk mundeni. Jo akoma, domethënë. Sigurisht, Tesla ka shpërndarë një imazh të makinës gjatë një takimi në Muzeun Historik të Kompjuterit, në Kaliforni, por kjo foto nuk flet shumë, përveçse makina do të ketë një xham të përparmë dhe mes shumë mundësi, fenerë.

Por, po ta shohim më me kujdes foton do të vemë re diçka ndryshe. Makina nuk ka pasqyra anësore.

Sipas CEO-s së Tesla Elon Musk, Tesla Model Y do të ndërtohet në një platformë krejtësisht të re me një linjë prodhimi të zgjeruar dhe ka gjasa të debutojë në fund të vitit 2019 ose 2020. Makina gjithashtu do të ketë një sistem elektronik të ridizenjuar, duke lënë pas sistemin e vjetër 12-volt.

Shumë pak dihet për këtë makinë, përveçse do të jetë më e vogël se Model X dhe do të plotësojë linjën seksi të makinave Tesla me modelet S, 3, X dhe Y.

/Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0