Tesla ofron software e saj për Vetë-Drejtimin e Plotë të makinës për vetëm 199 dollarë në muaj - Business Magazine Albania

Tesla ofron software e saj për Vetë-Drejtimin e Plotë të makinës për vetëm 199 dollarë në muaj

software

Pronarët që zotërojnë një Tesla tani mund të regjistrohen për të patur në makinat e tyre software e kompanisë “Full Self-Driving”, në vend që të paguajnë paraprakisht për të.

Tesla ka njoftuar mënyrën e re të pagesës, duke u dhënë klientëve një alternativë për të mos paguar 10,000 dollarë për të përfshirë “Full Self-Driving” në funksionin e makinës së tyre.

Në faqen e internetit të Tesla thuhet se abonimi nuk është një angazhim afatgjatë dhe klientët mund ta anullojnë atë “në çdo kohë”.

Siç paralajmëron Tesla në faqen e saj, modaliteti “Full Self-Driving” nuk e bën një automjet plotësisht autonom. Karakteristikat e mundësuara aktualisht kërkojnë një shofer plotësisht të vëmendshëm, i cili i ka duart në timon dhe është i përgatitur të marrë përsipër drejtimin në çdo moment.

Tesla lançoi ​​një version beta të ri të softuerit të saj Full Self-Driving këtë muaj. Ndërsa është në gjendje të kontrollojë makinën në disa situata, ajo përsëri bën gabime. Në fillim të këtij muaji, CEO Elon Musk u bëri thirrje klientëve “ju lutemi të jeni paranojak” kur përdorni këtë.

Lexoni: Aksidenti fatal nga metoda “pa shofer”, Tesla humbet vlerën e aksioneve në bursë

Tesla është vënë në kritikë për programin e saj Autopilot, i cili përfshin Vetë-Drejtimin e Plotë (Full Self-Driving). Është paditur nga familja e një djali 15-vjeçar i cili u vra në një aksident me makinë ku njëra nga makinat ishte Tesla me Autopilot të aktivizuar. Tesla është gjithashtu nën vëzhgim nga ligjvënësit, pasi Administrata Kombëtare e Sigurisë së Trafikut në Autostradë (NHTSA) njoftoi në qershor se po fillon një hetim mbi rolin e Autopilotit në 30 përplasje.

Kompania gjithashtu është nën vëzhgim të fortë për faktin që në prill dy njerëz vdiqën në një përplasje të fortë me makinat e tyre Tesla dhe policia tha se askush nuk ishte pas timonit. Elon Musk kundërshtoi se asnjë funksionalitet i Autopilotit nuk ishte aktivizuar në kohën e përplasjes.

/businessinsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0