Aksidenti fatal nga metoda “pa shofer”, Tesla humbet vlerën e aksioneve në bursë - Business Magazine Albania

Aksidenti fatal nga metoda “pa shofer”, Tesla humbet vlerën e aksioneve në bursë

Një aksident i ndodhur të dielën në Texas të SHBA-së, nga një makinë Tesla elektrike që po lëvizte pa shofer, uli vlerën e kompanisë me 2% në më pak se 24 orë. Aksidenti shkaktoi 2 humbje jete dhe flakë të mëdha që nuk mundën të fikeshin për më shumë se 4 orë. Njëri nga viktimat ndodhej në sediljen e pasagjerit dhe tjetri në pjesën e pasme të makinës duke nënkuptuar që askush nuk po i jepte makinës.

Zyrtarët federalë kanë kritikuar dhe fajësuar Tesla-n për zjarre dhe më parë që sipas tyre shkaktohet nga bateria në masë të madhe. Gjithashtu, kompania është përballur me kritika të shumta për mungesën e një trajnimi të klientëve që metoda e udhëtimit “pa shofer” i makinës elektrike nuk përdoret vend e pa vend.

Ndërkohë, paraditen e së dielës, drejtori i Tesla, Elon Musk, njoftoi se të udhëtosh me një mjet të Tesla-s je 10 herë më shumë i sigurt se sa me një makinë me lëndë djegëse.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0