Terminalet e internetit Starlink mbërrijnë në Ukrainë mes pushtimit rus - Business Magazine Albania

Terminalet e internetit Starlink mbërrijnë në Ukrainë mes pushtimit rus

Terminalet Starlink

Kjo vjen pas dy ditësh pasi Elon Musk kishte postuar në Twitter se shërbimi Starlink ishte aktiv në vendin nën sulm dhe “më shumë terminale ishin gjatë rrugës”.

Pasi Ukraina i bëri një thirrje Elon Musk për të ofruar Starlink në vendin e shkatërruar nga lufta mes sulmeve të vazhdueshme nga Rusia, CEO i SpaceX e mbajti fjalën e tij dhe dërgoi terminalet për shërbimin me brez të gjerë satelitor. Tani, Musk po vlerësohet në internet për veprimin e tij të shpejtë.

Mykhailo Fedorov, zëvendëskryeministri i Ukrainës dhe ministri i transformimit dixhital, ndau një foto në Twitter të një serie terminalesh shtesë që mund të përdoren për të hyrë në shërbimin e internetit satelitor të SpaceX, Starlink.

“Starlink – këtu, faleminderit, @elonmusk,” shkroi Fedorov ndërsa ndante foton e një kamioni me pamje ushtarake, të ngarkuar me terminale të hënën vonë.

Ndërsa raketat ruse bëjnë kërdinë në qytete të ndryshme të Ukrainës, rrjetet e komunikimit dhe interneti janë goditur gjithashtu. Të shtunën, Fedorov i bëri një lutje direkte Musk. “Ndërsa ju përpiqeni të kolonizoni Marsin, Rusia përpiqet të pushtojë Ukrainën! Ndërsa raketat tuaja zbarkojnë me sukses nga hapësira – raketat ruse sulmojnë njerëzit civilë ukrainas!” Fedorov postoi në Twitter. “Ne ju kërkojmë t’i siguroni Ukrainës stacione Starlink.”

Lexoni: Rusia i “kthen reston” Europës. Bllokon hapësirën ajrore, avionët duhet t’i bien “rreth e qark”

Që nga fillimi i sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës javën e kaluar, ndërprerjet e internetit u përjetuan në shumë qytete, veçanërisht në qytete të tilla si Kharkiv, epiqendra e dhunës ruse kundër civilëve ukrainas. Ata kishin frikë se ndërprerjet e mëtejshme mund t’i shkëputnin nga pjesa tjetër e botës, pasi njerëzit janë përpjekur të gjejnë siguri në strehimoret nëntokësore.

Ndërsa shumica e njerëzve vlerësuan përpjekjet e Musk për të dërguar burime me shpejtësi, të tjerët pyesnin veten nëse Starlink mund të jetë një zgjidhje magjike në situatën aktuale.

Sipas faqes së SpaceX, ajo kërkon një “pamje të qartë të qiellit” për të mbajtur një lidhje të fortë me satelitët. “Objektet që pengojnë lidhjen midis Starlink-ut tuaj dhe satelitit, të tilla si një degë peme, shtyllë ose çati, do të shkaktojnë ndërprerje të shërbimit”, thuhet në faqen e internetit.

Megjithatë, njerëzit ishin të lumtur që miliarderi zgjodhi të ndihmonte Ukrainën në kohë të tilla të vështira.

/indiaexpress

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0