Telegraph Travel e krahason Shqipërinë me bregun e Amalfit


Turizmi shqiptar po vlerësohet në mediat ndërkombëtare. Në një artikull të shkruar në Telegraph Travel, theksohet pse duhet të zgjidhet Shqipëria si një destinacion turistik, duke e krahasuar atë deri me Bregun e Amafit.

“Shqipëri?!” – bërtiti miku im avokat, kur mësoi nga zonja Harding për destinacionin tonë të pushimeve. Përgjigjja, me pak fjalë, ishte se ne po merrnim një aventurë. Në një intervistë politike për këtë gazetë me Edi Ramën, kryeministrin e vendit, ai e përmendi Rivierën Shqiptare dhe sa e virgjër ishte krahasuar me Italinë. Shqipëria zakonisht ngjall shumë paragjykime, pak pozitive. Por në Tiranë, kryeqyteti, kisha gjetur një qytet të këndshëm: bulevarde të gjera, restorante të mira dhe të lira dhe një projekt i pikturës pasteliste moderniste të Ramës në strukturat sovjetike.

Perspektiva e një perle të fshehur u provua tërheqëse: a kishte një vijë bregdetare europiane aq të bukur sa Amalfi, por pa turmat dhe çmimin? Me disa rezerva, znj. Harding u bind. Por si do të reagonin fëmijët?

Dy më të mëdhenjtë – Darcy, nëntë vjeç dhe Charlie, tetë – duke dashur të vizitonin një safari kenian, e dinin që do të isha më i kujdesshëm me shijen time pas një udhëtimi katastrofik në Francë. Barnaby katërvjeçar nuk e njihte Shqipërinë dhe ishte mjaft i lumtur që po shkonte kudo.

Të shkonim atje ishte pengesë tjetër. Ka fluturime direkte në Tiranë, por bregdeti kryesor është pesë orë me makinë, në jug. Për fat të mirë, Korfuzi është vetëm pak milje nga Shqipëria dhe ka një aeroport të mirëmbajtur nga EasyJet dhe shumë tragete që ju çojnë në Portin shqiptar të Sarandës.

Destinacioni ynë i fundit, qyteti i vogël i Dhërmiut, ishte me makinë 90 minuta larg, duke kaluar malet që ngjiten nga deti. Toka duket praktikisht e pandryshuar nga shekulli i 19, kur Lord Bajroni udhëtoi këtu.

Në këtë mënyrë, komunizmi punonte në avantazh të Shqipërisë. Enver Hoxha, i cili ishte diktator nga viti 1944 deri në vdekjen e tij në vitin 1985, deklaroi bregdetin një zonë ushtarake, e ndaluar për të gjithë, duke përfshirë edhe zhvilluesit. Shtëpitë që tani e kalojnë tokën shkëmbore janë më funksionale, por ato nuk dominojnë.

Në qytetin bregdetar të modës së vjetër Qeparo, ne qëndruam në vilën tonë, të cilën e zgjodhëm nga një agjenci shqiptare. Në shumë mënyra, turizmi është ende në fillimet e tij. Ne zgjodhëm vilën, pamjen e padukshme, sepse çmimi ishte i drejtë.

Kemi kaluar ditë të gjata dhe të izoluara në plazhet e Qeparosë, Dhërmiut dhe Borshit. Një ditë kemi thyer monotoninë me një udhëtim në Gjirin e Jalit, ku shfaqej pamja e aventurës së Shqipërisë.

Një ditë tjetër kemi rezervuar një udhëtim me varkë në Sazan, ishulli më i madh i pabanuar i Shqipërisë, i cili ndodhet në mënyrë strategjike midis deteve Adriatik dhe Jon.

Sigurisht, kjo nuk është një veprimtari tipike e pushimeve të plazhit, por jam një ish-korrespondent i luftës dhe fëmijët e mi më pëlqejnë. Edhe gruaja ime dukej sikur po udhëtonim nëpër një rrugë malore spektakolare, në Portin e Vlorës, në kërkim të anijes, e cila do të na çonte në plazhet e gadishullit të Karaburunit dhe në Sazan.

Ne u kthyem në vilën tonë, ku zbritëm për të kërkuar plazhin e fshehtë të vetëm rreth kryqëzimit. Më vonë atë mbrëmje, ne u ulëm në një tarracë prej druri në restorantin e Luçianit në Dhërmi, që kaploi Detin Jon, si dielli i vendosur – bukuria e të cilit la edhe fëmijët në heshtje.

/TheTelegraph

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale