Të mos bëjmë gabimet e Italisë. Nevojitet solidaritet dhe vetëizolim


Mjaftuan dy javë për të marrë përmasa kombëtare infektimi me korovavirus në Itali. Pavarësisht masave urgjente që mori qeveria italiane dhe forcimi më tej i këtyre masave, populli italian dështoi ta izolojë virusin vetëm në rajonin e Lombardisë.

Në më pak se dy ditë në Shqipëri, që kur u zyrtarizua epidemia, sjelljet e qeverisë dhe të qytetarëve shqiptarë janë të ngjashme me ato italianë. Qeveria mori masa shtrënguese të hënën paradite, dhe u rishfaq në një mbledhje të dytë të martën pasdite me masa të tjera shtrënguese. Ndërkohë, shumë qytetarë e fëmijë që dolën të lirë nga shkollat nuk ngurruan të mbushin lokalet paraditen e së martës, duke treguar se nuk e kanë kuptuar rrezikun që u kanoset, e që nuk është më as tek shteti fqinj, as te komshiu, por te dera e hapur e shtëpisë.

Kur po lufton e drobitur mjeksia italiane, vend me të ardhura disa herë më të larta se yni, pyetje e madhe është sa mundet mjeksia shqiptare t’i përgjigjet me dinjitet këtij virusi. Ndërkohë, mijëra mjekë e infermierë shërbejnë në Gjermani e Botë. Pikëpyetje të mëdha tek mjeksia, pikëpyetje të mëdha tek qeveria. Por, ti individi a je duke e bërë detyrën tënde?! Aq më tepër kur ke dyshime në aftësinë e strukturave publike…

Vendimet e qeverisë shqiptare duken në lartësinë e vendimeve të qeverisë italiane pak javë më parë. Por kryeministri italian ftoi qytetarët si bashkëdhëtarë në këtë betejë, ndërsa shetasit nisën të rrugëtojnë për t’u larguar nga zona e kuqe, duke mbartur me vete edhe virusin. Fatura shëndetësore që po paguan Italia prej ditësh është shumëfishuar pikërisht për shkak të mungesës së respektimit të rregullave nga qytetarët duke e bërë këtë situatë të pamenaxhueshme. Pas vazhdimit të lëvizjeve në zonat e veriut, qytetarët u dyndën drejt jugut duke e përhapur më tej virusin.

Të papërballur me një situatë të tillë më parë, nuk jemi të përgatitur të vetërespektojmë masa drastike, mos përshëndetja, mungesa e konsumit të kafes me miqtë, qëndrimi i vazhdueshëm në shtëpi. Pjesa dërrmuese e familjeve nuk janë të përgatitura për vetëizolim edhe për shkak të pamundësisë financiare. U duhet të punojnë sot për sot. Kompanitë private po ashtu, nuk janë në gjendje të dërgojnë në shtëpi punonjësit. Kush do t’i paguajë sigurimet e tyre kur janë në shtëpi. Po sikur një familjar të vdesë nga kjo sëmundje, a jemi të gatshëm të mos bëjmë ceremoninë mortore?!

Mes shumë pikëpyetjeve, marrja me seriozitet sa më shumë të jetë e mundur, bërja palë me të gjitha vendimet e qeverisë, solidariteti me shërbimin mjeksor, duke shmangur fjalë që mund të jenë të tepërta kërkon përpjekje të forta individuale, solidaritet. Nëse sot jemi duke lëvizur nëpër Tiranë, ku janë identifikuar të prekurit me Coronavirus, imagjinoni cdo të ndodhte nëse njerëzit nisin të zhvendosen tek të afërm në qyetete të tjera…

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale