Të mësosh nga dështimi! - Business Magazine Albania

Të mësosh nga dështimi!

dështimi

Vetëm ata që guxojnë të dështojnë shumë mund të arrijnë shumë. – Robert Kennedy

Është e rëndësishme të mbani mend se të gjithë bëjnë gabime dhe se kushdo që bën gabime pendohet. Kur bëni një gabim, mos u pendoni dhe ta quani veten ‘budalla’. Ju nuk jeni një i tillë. Ju jeni thjesht njeri!

“Problemi është një shans për ju që të bëni më të mirën. Suksesi nuk është përfundimtar, dështimi nuk është fatal: është guximi për të vazhduar ai që ka rëndësi. Praktikoni guximin çdo ditë; kur përballeni me një sfidë, mos u frikësoni, përballuni me të, organizoni burimet tuaja dhe kapërcejeni atë. Nuk ka të bëjë vetëm me ‘fitimin’”.

Një nga mësimet e mia më të mëdha në jetë erdhi nga libri i quajtur “Every Second Counts” nga çiklisti i famshëm Lance Armstrong. Libri është një histori e mahnitshme e analizës së vetes, vetëbesimit dhe disiplinës.

Dhimbja nuk është një gjë aq e keqe në fund të fundit, argumenton Armstrong, dhe është, në fakt, përvoja më ngritëse nga të gjitha.

Këtu është një pasazh nga libri që i thotë të gjitha… ‘Kur fiton, nuk e mendon shumë atë, përveçse për të uruar veten. Ju lehtë dhe gabimisht mund të supozoni se kjo ka të bëjë me cilësitë tuaja të rralla si person. Por fitorja mat vetëm sa shumë keni punuar dhe sa i talentuar jeni; nuk ju përcakton veçanërisht përtej këtyre karakteristikave.’

Lexoni: 3 këshilla për të kapërcyer frikën e dështimit dhe të arrini suksesin në 2022

“Humbja, nga ana tjetër, me të vërtetë tregon diçka për atë që jeni. Ndër gjërat që maten janë: a fajësoni të tjerët, apo e zotëroni humbjen? A e analizoni dështimin tuaj, apo thjesht ankoheni për fatin e keq?

Ajo që thonë këto fjalë është se nëse jeni të gatshëm të shqyrtoni dështimin dhe të shikoni jo vetëm performancën tuaj të jashtme, por edhe punën tuaj të brendshme, humbja mund të jetë e vlefshme.

Mënyra se si silleni në ato momente mund të jetë ndoshta më shumë vetëpërcaktuese sesa fitorja mund të jetë ndonjëherë. Siç shkruan Armstrong, “Ndonjëherë humbja të tregon se kush je në të vërtetë”.

Humbja dhemb, sepse duhet të dhembë. Një humbje dhe dhimbja që vjen me të, është mënyra e natyrës për të na thënë të dalim nga rruga e keqe. Ashtu si ethet na tregojnë se diçka nuk është në rregull brenda nesh dhe se duhet të marrim mjekimet e nevojshme për të shmangur dëmtimin më të madh të trupit tonë.

Mos u pendoni për gabimet dhe dështimet tuaja, mësoni prej tyre dhe qëndroni të fokusuar gjithmonë.

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0