3 këshilla për të kapërcyer frikën e dështimit dhe të arrini suksesin në 2022 - Business Magazine Albania

3 këshilla për të kapërcyer frikën e dështimit dhe të arrini suksesin në 2022

frikën e dështimit

Të gjithë e duam suksesin, por asgjë e rëndësishme nuk ndodh brenda natës. Megjithatë, është e lehtë të dekurajoheni kur shikoni të tjerët të kenë sukses në një periudhë më të shkurtër se ju. Ju e dini se po punoni po aq shumë, por rezultatet nuk po vijnë aq shpejt sa do të dëshironit. Për fat të mirë, ka një këndvështrim tjetër për gjërat. Më poshtë ju sjellim disa këshilla se si të përballeni me faktin se nuk do të jeni në gjendje t’i arrini qëllimet tuaja menjëherë.

Mos i reduktoni objektivat tuaja në një nivel më të menaxhueshëm:

Të gjithë duam të ndihemi sikur kemi arritur diçka në jetën tonë. Si rezultat, nëse një objektiv duket i paarritshëm, mund të priremi ta ulim atë në një nivel më të menaxhueshëm. Kur ulni synimin nga lartësia e tij fillestare, mos i pakësoni pritshmëritë tuaja. Ndërsa pranoni një nivel më të ulët në të ardhmen, morali juaj do të përkeqësohet vazhdimisht.

Si rezultat, objektivat vazhdojnë të zvogëlohen në madhësi. Synimi fillestar duket se është më larg se kurrë. Sipas The Only Difference Between Success and Failure, autor i Rregullit 10X, vendosja e një objektivi dhjetë herë më të lartë se sa besoni se do të arrini mund t’ju ndihmojë të vendosni targetin për të qëlluar përreth. Në vend që të kënaqeni me mediokritetin, ju ngjallni dëshirën për të punuar më shumë sesa do të bënit ndryshe.

Në këtë mënyrë, ju do të jeni të përgatitur për çdo goditje që jeta ju hedh. Hapat që duhet të ndërmerrni:

  • Mos u dekurajoni nëse nuk i përfundoni të gjitha gjërat në listën tuaj të detyrave
  • Në vend që të ndiheni si një dështim, merrni parasysh se çfarë do të bëni nesër për të korrigjuar gabimet tuaja.
  • Në vend që të dekurajoheni, ndërmerrni veprime.

Lexoni: Pse çdo lider duhet të ndihmojë punonjësit të krijojnë kompanitë e tyre?!

Dashurohuni me procedurën:

Të kesh objektiva është mjaft e dobishme. Çdo natë para se të shkoj në shtrat, shkruaj në një ditar emocionet e mia më promovuese. Më pas nxjerr veprimet që duhet të bëj për të arritur atje. Megjithatë, një qëndrim i orientuar drejt qëllimit mund të bëhet ngjitës. Të përballesh me mospërmbushjen e objektivave të tua menjëherë nuk duhet të jetë shumë e vështirë nëse kënaqesh me atë që bën. Qëllimet, siç thekson James Clear në Zakonet Atomic, janë kalimtare. Nëse kapeni shumë fort pas tyre, humori juaj do të ndryshojë bashkë me to. Në vend që të keni disa qëllime aty-këtu, duhet të vendosni një bazë. Në fund të fundit, jeta nuk është perfekte çdo ditë.

Sigurisht, nuk do të jeni në gjendje t’i arrini objektivat tuaja menjëherë. Nuk duhet të jetë një gjë aq e keqe nëse bie në dashuri me procesin.

Shumë individë punojnë sepse nuk kanë zgjidhje. Ata e përbuzin pozicionin e tyre aktual. Nëse kjo ju përshkruan, ftillohuni pak në vend që të përqëndroheni në problemet kryesore që duhet të ndryshojnë. Bëni një përpjekje për të vlerësuar gjërat e vogla.

Flisni me të tjerët për gjendjen tuaj:

Megjithëse ka miliona blogerë dhe YouTuber atje, për muajt e parë të udhëtimit tim, nuk mund të mos ndihesha vetëm. Nuk kishte norma për t’u ndjekur dhe nuk kishte asnjë mënyrë të standardizuar për të gjurmuar zhvillimin tim ose për të matur performancën time. Ndihesha shumë vetëm. Megjithatë, kohët e fundit u bashkova me një grup mastermind. Ka qenë mjaft e dobishme pasi ne nuk mundemi vetëm të modifikojmë, por edhe të ndajmë shqetësimet tona për punën e njëri-tjetrit. Nëse gjeni dikë me të cilin mund të lidheni, mund t’i përdorni përvojat e tij si një pasqyrë për veten tuaj. Nëse keni probleme në punë, ka të ngjarë që dikush tjetër të ketë gjithashtu.

Shumica e individëve që kanë qenë në këpucët tuaja do të duan t’ju ndihmojnë. Ju keni krijuar një lidhje me njëri-tjetrin dhe të gjithë përfitojnë nga ndërveprimi. Kontaktoni dikë që vlerësoni. Adhurimi juaj ka të ngjarë të fshihet mbi ta.

Është dekurajuese të shohësh të tjerët të arrijnë ambiciet e tyre kur ti nuk i arrin. Është si të lëndoni një plagë që nuk do të largohet kurrë. Jeta është një seri hapash. Jo çdo gjë do të shkojë sipas planit dhe edhe nëse keni një strategji gjithëpërfshirëse, diçka do të shkojë keq. Ju mund të planifikoni një zhvendosje në një qytet të ri, por blerja e banesës dështon. Nuk e keni idenë se çfarë po humbisni më pas. Pra, filloni sa më shpejt të jetë e mundur. Do të jetë mirë nëse planifikoni çdo gjë para kohe.

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0