Të mbikualifikuarit hasin vështirësi për të gjetur një punë në tregjet ndërkombëtare - Business Magazine Albania

Të mbikualifikuarit hasin vështirësi për të gjetur një punë në tregjet ndërkombëtare

Kur Emily donte të kalonte në karrierën e saj të ëndrrave, ajo mendoi se alternativa më e mirë ishte të aplikonte për një pozicion administratori të nivelit fillestar dhe të vazhdonte rrugën e saj. Kishte një vend të lirë pune në një kompani të madhe argëtimi në Londër; pesë vitet e saj të punës në korporata të tjera shumëkombëshe nënkuptonin se ajo përmbushi çdo kërkesë të specifikave të punës.

Taktika dukej se funksiononte: ekipi i punësimit të kompanisë kontaktoi Emily-n brenda disa ditësh. Por kishte lajme të mira dhe të këqija. “Ata thanë se kisha një CV shumë mbresëlënëse dhe isha një kandidate e jashtëzakonshme,” shpjegon ajo. “Por në intervistë, më thanë se isha e mbikualifikuar: se shpejt do të mërzitesha në një punë që nuk përshtatej me përvojën time.”

Si një kompromis, kompania i premtoi Emily një pozicion të ri. Në fund, megjithatë, pozicioni nuk po funksiononte më. Jo vetëm që e la Emily-n të mbërthyer në një pozicion që donte ta linte, por edhe në një pozicion të nivelit fillestar në karrierën e saj.

Në pamje të parë, të qenit i mbikualifikuar për një punë mund të duket një gjë e mirë. Një kandidat me më shumë përvojë logjikisht do të vendosej në krye të aplikantëve. Dhe për një punëdhënës, punësimi i një punëtori që tejkalon kërkesat e punës do të ishte në dukje një grusht shteti.

Lexo edhe: “Slack” është aplikacioni ku njerëzit po gjejnë punë më shpejt se kudo. 3 këshilla si të orientoheni

Megjithatë, në përgjithësi nuk funksionon kështu; në fakt, të qenit i mbikualifikuar ndonjëherë mund të jetë një arsye që punëdhënësit të përjashtojnë kandidatët. Ndoshta në mënyrë të kundërt, punëdhënësit shpesh refuzojnë kandidatët bazuar në një tepricë të aftësive dhe përvojës, madje edhe në një treg ku talenti është i vështirë për t’u gjetur.

“E mira nuk është domosdoshmërisht e mirë”

Ndërsa karriera e punëtorëve përparon, ata zakonisht ngjiten në role më të larta, duke u ngjitur gradualisht drejt pozicioneve drejtuese ose ekzekutive.

“Ata lëvizin drejt majës së një piramide,” shpjegon Terry Greer-King, nënkryetar i EMEA në firmën e sigurisë kibernetike SonicWall, me qendër në Londër. “Ndërsa ata fitojnë përvojë, ka më pak mundësi: të provosh diçka ndryshe do të kërkonte uljen në piramidë.”

Në disa raste, punonjësit duan të bëjnë një hap prapa për të ecur përpara. Kjo mund të jetë për një ndryshim karriere, si në rastin e Emily-t, ose për shkak se një punëtor me përvojë, duke luftuar për të ngjitur shkallën tjetër, zgjedh një lëvizje anësore ose në rënie për të bërë një fitim afatgjatë. Rrethanat personale mund të luajnë gjithashtu një faktor: një zhvendosje ose një rikthim në punë pas një hendeku në karrierë mund të detyrojë një punëtor të ulë titullin e punës.

Megjithatë, ndërsa këto rrethana mund të duken si arsye të mira për kandidatët, rekrutuesit mund të shohin punëtorët që aplikojnë për pozicione me sa duket ‘nën’ nivelin e tyre aktual të karrierës si një flamur i kuq. Për Greer-King, një CV e një kandidati i mbikualifikuar është shkak për dyshime.

Ndërsa një pjesë e vogël e kandidatëve mund të arrijnë të shpjegojnë me sukses motivet e tyre dhe t’i bindin kompanitë që me të vërtetë duan të bëjnë atë hap, të tjerët mund të vuajnë nga frika e rekrutuesve se një rol më i ulët do t’i lërë të pakënaqur. Shqetësimi është se punëtori i mbikualifikuar së shpejti do ta gjejë veten të pa sfiduar, të mërzitur dhe në ankth për lëvizjen e tyre të ardhshme.

“Kur dikush bashkohet me një kompani, mund të duhen tre muaj deri në një vit për ta bërë atë plotësisht produktiv,” shpjegon Greer-King. “Edhe nëse dikush është tepër i aftë për rolin, ata nuk mund të paraqiten dhe të bëjnë punën: ata duhet të kuptojnë kulturën, proceset dhe teknologjinë. Pra, të investosh kaq shumë kohë te dikush, vetëm që ata të largohen gjashtë muaj më vonë, nuk është zgjidhja më e mençur e punësimit.”

Punëtorët në role të larta në industritë ku shkalla e korporatës është e vendosur mirë, si këshillimi i menaxhmentit, mund të jenë veçanërisht të cënueshëm ndaj rreziqeve të të qenit të mbikualifikuar.

Duke refuzuar punëtorë të tillë, punëdhënësit mund të thonë se janë shumë me përvojë për pozicionin. Ndonjëherë, ata i informojnë ata se thjesht nuk janë më të përshtatshmit për kompaninë.

“Një punëdhënës dëshiron të punësojë personin e duhur, në kohën e duhur, i cili mund të rritet në rol, të zhvillohet dhe të maturohet,” thotë Greer-King. “Punonjësit në përgjithësi duan të sfidohen; pastaj, ata priren të jenë më të lumtur dhe të qëndrojnë më gjatë. Në fakt e mira nuk është domosdoshmërisht e mirë: një kandidat mund të jetë i gabuar në fusha të tjera përveç aftësive dhe përvojës.

/ BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0