Të lexuarit dhe të palexuarit - Business Magazine Albania

Të lexuarit dhe të palexuarit

të palexuarit

Vasjan Broka

Në Planetin Tokë jetojnë njerëz të palexuar dhe të lexuar. Të palexuarit janë mjeshtrit e shqisave fizike. Jo rrallë herë ata janë grumbullues të mëdhenj të pasurive tokësore. Të zgjuarit janë ata që lexojnë. Përveç shqisave fizike të mprehura mirë, ata kanë zbuluar ekzistencën e shqisave të tjera, që nuk shihen me sy fizik.

Të lexuarit janë ëndërrimtarë guximtarë. Ata besojnë se idetë më të mira të njerëzimit janë ruajtur në libra. Të palexuarit i janë kundërvënë në jo pak raste dhunshëm të zgjuarve. Zjarrvënia e Bibliotekës së Aleksandrisë nxorri sheshit marrëzinë e tyre. Zjarrvëniet ndaj librave kanë vazhduar me shekuj, deri sa Demokracia, kjo dhuratë e Zotave, u bë mbrojtësja më e flaktë e tyre.

Njerëzit e lexuar po arrijnë majat e botës. Xhefi dhe Lonka, dy njerëzit më të pasur të planetit janë lexues të thekur. I pari u bë i pasur duke shitur libra, ndërsa i dyti zotohet se librat e kanë frymëzuar për të ndërtuar Perandorinë e tij.

Duke besuar verbërisht në madhështinë e Librit, SmartED ka përgatitur një klasë kushtuar këtij “Miku të Heshtur” të njerëzimit. Nëse keni kohë pa lexuar apo doni të ndani me të tjerë fuqinë e leximit, kjo klasë është për ju.

Në Planetin Tokë jetojnë njerëz të palexuar dhe të lexuar. Të palexuarit janë mjeshtrit e shqisave fizike. Jo rrallë herë ata janë grumbullues të mëdhenj të pasurive tokësore. Të zgjuarit janë ata që lexojnë. Përveç shqisave fizike të mprehura mirë, ata kanë zbuluar ekzistencën e shqisave të tjera, që nuk shihen me sy fizik.

Të lexuarit janë ëndërrimtarë guximtarë. Ata besojnë se idetë më të mira të njerëzimit janë ruajtur në libra. Të palexuarit i janë kundërvënë në jo pak raste dhunshëm të zgjuarve. Zjarrvënia e Bibliotekës së Aleksandrisë nxorri sheshit marrëzinë e tyre. Zjarrvëniet ndaj librave kanë vazhduar me shekuj, deri sa Demokracia, kjo dhuratë e Zotave, u bë mbrojtësja më e flaktë e tyre.

Njerëzit e lexuar po arrijnë majat e botës. Xhefi dhe Lonka, dy njerëzit më të pasur të planetit janë lexues të thekur. I pari u bë i pasur duke shitur libra, ndërsa i dyti zotohet se librat e kanë frymëzuar për të ndërtuar Perandorinë e tij.

Duke besuar verbërisht në madhështinë e Librit, SmartED ka përgatitur një klasë kushtuar këtij “Miku të Heshtur” të njerëzimit. Nëse keni kohë pa lexuar apo doni të ndani me të tjerë fuqinë e leximit, kjo klasë është për ju.

Vasjan Broka

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0