Tastiera e kompjuterit mund të përdoret për të zbuluar simptomat e Parkinsonit - Business Magazine Albania

Tastiera e kompjuterit mund të përdoret për të zbuluar simptomat e Parkinsonit


Një grup studiuesish kanë gjetur një mënyrë që njerëzit të kontrollojnë vet nga shtëpia simptomat e sëmundjes së Parkinsonit, e vetmja gjë që duhet është një aplikacion dhe një tastierë kompjuteri.

Studimi, të cilin mund ta hapni këtu, shpjegon sesi dimanika e tasteve mund të përdoret për të monitoruar efektet lëvizëse të Parkinsonit.

Studiuesit përdorën dy grupe njerëzish – 42 pacientë në hapat e parë të Parkinsonit dhe 43 vullnetarë të shëndetshëm – për të shkruar një paragraf për 10-15 minuta në një tastierë të lidhur me një kompjuter që përdorte një software special, i dizenjuar që të maste çdo prekje dhe lëshim të tasteve.

Analizat pasuese zbuluan një ndryshim të rëndësishëm në matjen e çdo shtypje dhe lëshimi midis grupit të vullnetarëve me sëmundjen e Parkinsonit. Të dhënat nga grupi i atyre që ishin të shëndetshëm, ishin më uniforme.

“Kjo qasje përdor diçka që ne e bëjmë normalisht – ndërveprimi me një paisje dixhitale – kështu që nuk shton ndonjë detyrë shtesë apo nuk na merr kohë nga aktivitetet e përditshme,” ka thënë Luca Giancardo, autori i studimit.

“Ne ishim në gjendje të gjeninm një nënshkrim i cili na lejoi të zbulojmë sëmundjen e Parkinsonit në grupin tonë. Ne menduam se kjo do të përdorej për të mbushur hapësirat mes vizitave te neurologu, për shembull, ose mes testimeve të tjera që nuk mund të bëhen vazhdimisht.”

Momentalisht nuk ka një kurë për Parkinsonin, por është e mundur që të trajtohet dhe të reduktohen simptomat e forta të pacientëve. Fatkeqësisht, kjo mund të jetë e vështirë, sepse kërkon një monitorim nga afër.

Studiuesit shpresojnë që, duke iu mundësuar pacientëve monitorimin e simptomave në shtëpinë e tyre, kjo metodë do t’a bëjë më të lehtë zbulimin e sëmundjes së Parkinsonit në hapat e parë, gjë që do të sjell një trajtim më efektiv.

/Indipendent

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0