Tashmë një Tesla Model S gati për Electric Production Car Series

Tashmë një Tesla Model S gati për Electric Production Car Series


Tesla Model S për Electric Production Car Series, është tashmë realitet.

Formula E aktualisht është elita e garave me makina elektrike. Por Electric Production Car Series (EPCS) e Electric, kërkon të bëhet edhe ajo pjesë e lojës.

Electric GT së bashku me skuadrën e EPCS, SPV Racing, mbajtën një ceremoni të martën në Barcelonë. Arsyeja ishte prezantimi i një Tesla Model S P100D të përgatitur për gara. SPV Racing është e para që bën një prezantim të tillë, dhe të tjera vinë në vazhdim deri në inagurimin e EPCS në Nëntor 2018.

Emri i makinës është EPCS V2.3 Tesla S P100DL. Falë një motorri të përmirësuar dhe më pak peshë, ajo mund të arrijë 0-100km/h për 2.1 sekonda dhe shpejtësi maksimale prej rreth 250 km/h. Për krahasim, një Model S P100D i thjeshte me Ludicrous mode të aktivizuar, arrin nga 0-100km/h për 2.5 sekonda. Sipas Electric GT, makina vjen me 778HP dhe 993Nm torque.

Emma Kimiläinen and Alvaro Fontes, pilotët e SPV, realizuan disa xhiro me makinat përpara eventit në Circuit de Catalunya.

“Kjo është një ditë tepër e veçantë për ne. Sot ne prezantojmë makinën e parë për EPCS. Vite planifikimi dhe pune të palodhur janë dashur, dhe ja ku jemi sot, duke e prezantuar atë me të vërtetë.” – u shpreh Mark Gemmell, CEO i Electric GT.

Të gjitha skuadrat do të përdorin makina identike si fillim. Gjithsesi, qëllimi është të futen edhe makina të tjera në të ardhmen. Dhe ky nuk duket një problem për prodhuesit të cilët po afrojnë elektrifikimin brenda kompanive. Nuk mori shumë kohë kjo për Formula E. EPCS i reflekton më mirë makinat e prodhimit në masë.

Përsa i përket rregullave, dita e garës do të jetë vetëm 1. Një garë ditën dhe një në muzg. Secila nga këto me një gjatësi prej 60km. Sezoni i parë do të përfshijë 10 gara. Por më e rëndësishmja, Electric GT mori aprovimin e FIA në muajin Shkurt 2018.

Burimi: Motor Authority

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0