Tashmë mund të bëni telefonata falas me Google Home


Ju kujtohet në muajin maj, kur Google njoftoi se do t’ju mundësonte njerëzve të kryenin telefonata falas përmes Google Home?

Paisja është vënë në punë duke filluar nga sot.

Nëse ju thoni për shembull “Google, telefono fast food-in më të afërt me mua,” ai do të marrë të dhënat dhe do të kryej thirrjen.

Ose, nëse i lejoni Google Home akses në kontaktet tuaja, ju mun të thoni diçka si “Google, telefono mamin,” dhe ai do të zbatojë urdhërin tuaj. Ai gjithashtu është në gjendje të njoh zërat e ndryshëm të personave që bashkëbisedoni, prandaj nëse keni 2 kontakte me emrin “Mami” në telefon, ai do të telefonojë atë të duhurën.

Për momentin, telefonata do të kryhen nga një numër privat/i panjohur… që në fakt pas shumë vitësh eksperiencë njerëzit janë mësuar mos t’ju përgjigjen. Google thotë se ata do krjojnë mundësinë për të regjistruar të dhënat tuaja dhe numrin personal deri në fund të këtij viti.

Paisja po përhapet në çdo shtëpi, me një çmim për vetëm 109 dollarë.

/TechCrunch

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale