TalkUP, në finale me 10 të rinj nga Durrësi dhe Tirana - Business Magazine Albania

TalkUP, në finale me 10 të rinj nga Durrësi dhe Tirana

TalkUP

Finalizohet programi i komunikimit të të rinjve “TalkUP”. Në dy muaj rrugëtim, çdo fundjavë, të rinj nga shkolla të ndryshme nga Tirana dhe Durrësi u sfiduan për të krijuar baza më të forta të një komunikimi cilësor dhe konstruktiv. Grupi i të rinjve të përzgjedhur mes rreth 70 aplikantësh, u njoh me teknikat e komunikimit dhe efektet e tij përmes lojërave individuale dhe në grup.

Arjola, një prej finalisteve, tregon se ishin mbresëlënëse refleksionet në fund të ccdo dite. “Gjatë këtij trajnimi kuptova rëndësinë e të dëgjuarit të një bisedë, pa pasur nevojë domosdoshmërisht të jap opinion apo gjykim. Kjo është diccka që shpesh mungon nga pala tjetër kur jam në komunikim, ndaj do të jem më e vëmendshme, që pikësëpari të jem një dëgjuese e mirë”.

I konceptuar në një formë argëtuese e të relaksuar, trajnimi u zhvillua gjatë të shtunave nga Qendra Multifunksionale Kallz.

Gjatë këtij aktiviteti, ata patën mundësi të njihen me mundësitë që sjell në komunikim një mendësi e hapur. Duke u ndërgjegjësuar për aftësitë dhe limitet e tyre ata tashmë kanë prientuar fokusin aty ku duhet të përmirësohen.

Grupi ambizios i të rinjve nga Tirana dhe Durrësi zhvilloi gjatë javës së kaluar edhe një takim me sipërmarrësin Uran Derri. Ndërsa Urani ishte i gatshëm të ndante me të rinjtë sfidat e tij dhe zgjedhjet që ai bëri në moshën e tyre, të rinjtë nga ana tjetër treguan kuriozitet rreth ndërveprimit të tij me ortakë, klientë, familjarë e miq. Sipas Uranit, “transparenca në komunikim është ndër format më frytdhënëse për baza të shëndosha shoqërore apo pune”.

 

TalkUP u finalizua me një vizitë në ambientet e Bukinist dhe një bisedë me menaxherin e saj Albert Gjoka.

Lexo: 6 arsye përse ndodhin keqkuptimet

Gjoka theksoi se pandemia ka rritur sfidën e komunikimit mes nesh, dhe në veccanti mes adoleshentëve. Por ai kujtoi gjithashtu se libri është një ndër miqtë më të mirë të njeriut. “Libri është aty edhe në rastet më të vështira dhe ne e kuptuam këtë që në ditën e parë të karantinës, kur kërkesa për libra u trefishua”, tha ai.

Programi, i cili synon t’u mundësojë të rinjve të përballojnë më lehtësisht bisedat me familjarë, bashkëmoshatarë apo edhe mësues, u mbështet nga miq të Kallz, si Fastcall, Mr. Potatofood, Businessmag, Albacademy dhe Bukinist.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0