Taksitë pa-shoferë po lëvizin në rrugët e Dubait

Taksitë pa-shoferë po lëvizin në rrugët e Dubait


Dubai po transformohet në qytetin më të zgjuar në botë.

Ndoshta nuk janë taksi fluturuese, por taksitë pa shoferë kanë filluar të lëvizin në rrugët e Dubait.

Në shfaqjen e përvitshme të pajisjeve elektronike Gitex, Autoriteti i Rrugëve dhe Transportit të Dubai, apo RTA, zbuloi shërbimin e tij të taksive autonome.

Makinat janë programuar të lidhin pasagjerët gjatë “miljes së parë dhe të fundit” duke marrë nga sistemet aktuale të transportit gjithashtu, për shembull nga qendra të caktuara tregtare apo kinema, përsëri në shtëpinë tuaj.

https://www.instagram.com/p/Bo7MCEqBG3f/?utm_source=ig_web_copy_link

RTA tha se makinat shkojnë në rreth 20 mph dhe mbajnë deri në katër pasagjerë. Përpara qëndron një shofer sigurie që mund të marrë përsipër makinën nëse është e nevojshme. Në materialet promovuese makinat janë paraqitur pa askënd në vendin e parë për një përvojë të vërtetë pa shofer, duke nënkuptuar se çfarë do të mund të prezantojë më vonë agjencia e transportit. Makinat janë Mercedes-Benz sedans, të përshtatura me kamera, sensorë, dhe sistemin LiDAR ndërtuar në makinë.

Taksitë vijnë pasi Dubai testoi drone pasagjerësh vetë-lëvizës për një sistem taksi me bazë ajri. Ky shërbim nuk është vënë ende në dispozicion për publikun e gjerë për t’u përdorur.

Shërbimi i makinave pa shoferë do të nisë në tre muajt e ardhshëm në pjesë të caktuara të qytetit, sipas zyrtarëve të transportit.

/Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0