Taksitë pa-shoferë po lëvizin në rrugët e Dubait
Përditësuar së fundmi: 15/10/2018

Taksitë pa-shoferë po lëvizin në rrugët e Dubait

Share
nga Neada Muçaj
Tet 15, 2018

Dubai po transformohet në qytetin më të zgjuar në botë.

Ndoshta nuk janë taksi fluturuese, por taksitë pa shoferë kanë filluar të lëvizin në rrugët e Dubait.

Në shfaqjen e përvitshme të pajisjeve elektronike Gitex, Autoriteti i Rrugëve dhe Transportit të Dubai, apo RTA, zbuloi shërbimin e tij të taksive autonome.

Makinat janë programuar të lidhin pasagjerët gjatë “miljes së parë dhe të fundit” duke marrë nga sistemet aktuale të transportit gjithashtu, për shembull nga qendra të caktuara tregtare apo kinema, përsëri në shtëpinë tuaj.

View this post on Instagram

And the Crown Jewel of the 1st day of @gitextechweek : #Repost @dgworlds (@get_repost) ・・・ More To come .. #Autonomous #Taxi #Dubai #digirobotics #Repost @rta_dubai (@get_repost) ・・・ . استعرضنا بمنصتنا في #جيتكس_2018، بمركز دبي العالمي التجاري، إطلاق أول مركبة أجرة ذاتية القيادة في المنطقة، وهي التقنية التي تعكس حرصنا على تعزيز استراتيجية حكومة دبي إلى تحويل 25% من الرحلات إلى مواصلات ذاتية القيادة بحلول عام 2030. تسعى المركبة التي تم تصميمها بالشراكة مع واحة دبي للسيليكون وشركة دي جي وورلد لتطبيقات الروبوتات وتقنيات الذكاء الاصطناعي، لتوفير حلول مبتكرة للميل الأول والاخير، فضلاً عن اتسامها بمعايير عالية من السلامة والأمان، حيث تمتلك القدرة على قراءة محيطها عن بُعد، مثل حالة الإشارات الضوئية، والمسار الذي تتحرك فيه من الجهات الأربع عبر نظام "جي بي إس"، ورصدها لأي أجسام يمكن الارتطام بها. سيتم التشغيل التجريبي للمركبة بحلول نهاية العام الجاري في مسارات محددة بمنطقة واحة دبي للسيليكون ولمدة ثلاثة شهور. للمزيد من التفاصيل، يرجى زيارة قائمة "آخر الأخبار" المشار إليها في خانة المعلومات لحسابنا. Through our stand at GITEX 2018, we have exhibited the first ‘Autonomous taxi’ in the region. The technology underscores our commitment to enhance the Dubai Government’s Strategy to convert 25% of total journeys in Dubai into autonomous transit by 2030. The vehicle has been designed in conjunction with the Dubai Silicon Oasis and DG World (Digirobotics). The vehicle offers an innovative solution for challenges associated with the first and last mile. The vehicle features high safety and security standards. It can remotely scan and figure out the surroundings, such as light signals and the four sides of the track through a GPS system. It can monitor any object that may have the potential of triggering a collision. The trial run of the vehicle will start towards the end of this year at designated routes in Dubai Silicon Oasis and continue for three months. For more details, visit the “Latest News” tab in our biography. #RTAatGITEX2018 @dtcuae @dubaisiliconoasis @dgworlds

A post shared by Digi Robotics Tech (@digirobotics) on

RTA tha se makinat shkojnë në rreth 20 mph dhe mbajnë deri në katër pasagjerë. Përpara qëndron një shofer sigurie që mund të marrë përsipër makinën nëse është e nevojshme. Në materialet promovuese makinat janë paraqitur pa askënd në vendin e parë për një përvojë të vërtetë pa shofer, duke nënkuptuar se çfarë do të mund të prezantojë më vonë agjencia e transportit. Makinat janë Mercedes-Benz sedans, të përshtatura me kamera, sensorë, dhe sistemin LiDAR ndërtuar në makinë.

Taksitë vijnë pasi Dubai testoi drone pasagjerësh vetë-lëvizës për një sistem taksi me bazë ajri. Ky shërbim nuk është vënë ende në dispozicion për publikun e gjerë për t’u përdorur.

Shërbimi i makinave pa shoferë do të nisë në tre muajt e ardhshëm në pjesë të caktuara të qytetit, sipas zyrtarëve të transportit.

/Mashable