“Takimi i Tiranes per t’u thene JO armeve berthamore” - Business Magazine Albania

“Takimi i Tiranes per t’u thene JO armeve berthamore”


U mbajt sot me date 29.10.2014 prane ambjenteve te Kafe “E Jona” Biznes Social, “Takimi i Tiranes per t’u thene JO armeve berthamore” Drejt  konferences se Vjenes mbi pasojat humanitare te armeve berthamore.

Me pjesemarrjen e  Znj, Suela Lala, Fondacioni “Se Bashku” e cila se bashku me ICAN organizuan kete takim ne Tirane. Znj. Harreither, Konsulle e Ambasades Austriake ne Tirane e cila foli  per Lajmerimin e konferences ndershteterore te Vjenes mbi pasojat  humanitare te armeve berthamore. Z. Bashkim Cela, ekspert, ish ushtarak TBD – Pasojat humanitare te  armeve berthamore dhe te armeve te tjera te shkaterrimit ne mase.
Z. Fatos Xhengo, Koordinator I Programit te Katastrofave, Kryqi i Kuq  Shqiptar – Rezoluta e Levizjes Nderkombetare te Kryqit te Kuq dhe  Gjysmehenes se Kuqe “Te punojme se bashku per asgjesimin e armeve
berthamore”.
Jelena Vicentic (Serbi) , anetare e Levizjes ICAN – Prezantimi i  Levizjes ICAN dhe ndalimi i arme berthamore si nje domosdoshmeri  humanitare. Natasha Dokovska (Maqedoni) dhe Vigan Kastrati (Kosova) – Ndarje  pervojash nga fushata te meparshme çarmatimi.

Armet berthamore jane nje nga kercenimet me te medha te njerezimit. Vitet e fundit, shoqeria civile e ka kthyer serish vemendjen tek bomba me shkateruese e krijuar ndonjehere. Zerat qe kerkojne ndalimin e ketyre armeve jane shtuar dhe fuqizuar. Sukseset e arritura me pare ne fushen e çarmatimit dhe te te drejtave te njeriut kane treguar fuqine e nje publiku te angazhuar, i cili i bashkuar rreth nje kauze te qarte dhe me nje agjende te mirepercaktuar, ia ka dale te ndikoje politikat e qeverive dhe te ndryshoje boten.
Takimi i Tiranes per t’u thene “JO armeve berthamore”
Ky takim mbahet ne vazhden e nje sere takimeve te ngjashme ne mbare boten, per te ndergjegjesuar shoqerine shqipetare mbi pasojat shkaterruese te armeve berthamore. Takimi i Tiranes i paraprin konferences se Vjenes dhe synon ta ktheje Shqiperine ne nje vend qe mbeshtet proçesin diplomatik per arritjen e nje marreveshje nderkombetare per ndalimin e armeve berthamore.

Informacion i Dobishem:
Armet berthamore jane armet me shkaterruese dhe jo perzgjedhese te krijuara ndonjehere. Keto arme shkelin te drejten nderkombetare, i shkaktojne dem te rende mjedisit, minojne sigurine kombetare dhe globale. Prodhimi dhe mbajtja e armeve berthamore kerkon resurse te medha financiare te cilat mund te perdoren per plotesimin e nevojave me jetesore te njerezve.
Ç’eshte ICAN?
Fushata Nderkombetare per Asgjesimin e Armeve Berthamore (ICAN) eshte nje levizje globale, qe punon per te mobilizuar njerezit ne te gjitha shtetet qe te mund te frymezojne dhe shtyjne qeverite e tyre per te nisur negociatat dhe per te mbeshtetur nje marreveshje per ndalimin e armeve berthamore. Kjo levizje u krijua ne vitin 2007 ne Austri dhe sot numeron me shume se 300 organizata partnere, te cilat jane aktive ne me shume se 80 shtete ne mbare boten.
Çfare eshte arritur deri me sot?
Ne mars te vitit 2013 ne Oslo te Norvegjise, u mbajt konferenca e pare historike mbi pasojat e armeve berthamore me pjesemarrje te diplomateve nga 128 shtete.
Ne shkurt te vitit 2014 ne Meksike, u mbajte konferenca e dyte ndershteterore mbi pasojat humanitare te armeve berthamore. Kjo konference konkludoi se eshte koha e duhur per nisjen e nje proçesi negociatash per arritjen e nje marreveshje per ndalimin e armeve berthamore.
Ne dhjetor te ketij viti do te mbahet ne Vjene te Austrise, konferenca e trete ndershteterore mbi pasojat e armeve berthamore.
Takimi i Tiranes per t’u thene JO armeve berthamore
Ky takim mbahet ne vazhden e nje sere takimeve te ngjashme ne mbare boten, per te ndergjegjesuar shoqerine shqipetare mbi pasojat shkaterruese te armeve berthamore. Takimi i Tiranes i paraprin konferences se Vjenes dhe synon ta ktheje Shqiperine ne nje vend qe mbeshtet proçesin diplomatik per arritjen e nje marreveshje nderkombetare per ndalimin e armeve berthamore.
Ne 20 tetor ne Asamblene e Pergjithshme te Kombeve te Bashkuara mbi 150 shtete kane nenshkruar nje deklarate te perbashket mbi pasojat humanitare te armeve berthamore. Ky hap konsiderohet i rendesishem ne proçesin e zhvillimit te nje instrumeti te ri ligjor per ndalimin e armeve berthamore. Shpresojme qe Shqiperia te behet sa me pare pjese e kesaj deklarate.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0