Tableti që do të zëvendësojë letrën - Business Magazine Albania

Tableti që do të zëvendësojë letrën


Letra si material na sjell shumë të mira materiale. Ka vite që na shërben, përdoret për shumë produkte me rëndësi dhe ka kosto të vogël. Por dhe ky produkt kaq i “përkryer” ka të metat e tij: letra mund të griset lehtë, është e rëndë dhe kërkon hapësirë të konsiderueshme. Kompania reMarkable mendon që ka ardhur koha që letra të “dalë në pension” dhe të zëvendësohet nga “letra-tablet”.

Pajisja reMarkable është një tablet që funksionon me teknologjinë E ink (Electronic ink që do të thotë bojë elektronike). Kjo pajisje mund të përdoret si bllok shënimesh i zakonshëm, ose thënë më mirë si disa blloqe shënimesh të ndryshme, por me përfitimin që do të “peshojnë” shumë herë më pak dhe nuk do dëmtojmë nënën natyrë. Kompania reMarkable po përdor teknologjinë “ultra high friction” e cila do përdorë disa materiale të cilat do t’u japin përdoruesve ndjesinë e të shkruajturit në letër të vërtetë.

Por, edhe pse në pamje të parë duket si teknologji shumë ndihmëse, ajo do jetë shumë minimaliste në shërbimet që do të ofrojë. Në këtë tablet do mund të ruhen vetëm dokumente PDF, e-books si dhe dokumete të thjeshta që do përdoren si faqe për të shkruajtur apo për të bërë skica të ndryshme. Kompania ka treguar kujdes dhe për përmasat e tabletit, duke i bërë të ngjashme me ato të një letre tradicionale, në mënyrë që përdoruesi të ndihet sa më rehat me këtë produkt.

Kjo tentativë, përveçse është e para e këtij lloji për të zëvendësuar letrën, duket dhe një nga më të mirat në çështjet e mjedisit deri më tani. Dhe si shpesh herë, i mbetet përdoruesit final të vendosë nëse kjo teknologji do ketë sukses dhe nëse do arrijë ta “nxjerrë në pension” letrën dhe bashkë me të blloqet dhe fletoret e panumërta të shënimeve.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0