Superkompjuteri do te stimuloje trurin njerezor - Business Magazine Albania

Superkompjuteri do te stimuloje trurin njerezor


Edhe ne shekullin e 21-te ekzistojne shume mistere te pazgjidhura kur eshte fjala per trurin e njeriut. Eshte nje aparature e komplikuar qe neuro-shkencetaret po mundohen dita dites ta kuptojne.

Nje perpjekje e re shkencore shpreson te zgjidhe disa nga keto mistere duke krijuar nje stimulim per trurin e njeriut. Ne thelb, hulumtuesit do te perdorin nje superkompjuter per te ndertuar nje kopje te punes qe ben truri jone.

Me nje fond prej 1.6 bilion $ dhe me me shume se 200 hulumtues, projekti Human Brain eshte me i madhi, eksperimenti me ambicioz dhe konkurrues i llojit te vet.

Per nje projekt te tille duhet hardware i perkryer, per te pasur nje stimulim brenda nje kompjuteri te vetem do te kerkoje nje sistem 1000 here me te fuqishem sesa superkompjuterat e diteve te sotme.

Projekti do te filloje zyrtarisht kete vit. Projekti do te hartoje 100 bilion neurone te lidhura me 100.000 bilion sinapse qe perbejne nje tru njerezor.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0