Suedia, vendi i parë në botë që do të përdorë një monedhë dixhitale kombëtare - Business Magazine Albania

Suedia, vendi i parë në botë që do të përdorë një monedhë dixhitale kombëtare

Suedia është bërë vendi i parë në botë që do të përdorë zyrtarisht një monedhë dixhitale të quajtur “e-Krona”.

Përpjekjet për të arritur këtë kanë nisur vite më parë pasi u vu re një rënie drastike në përdorimin e parave cash dhe një rritje e madhe e blerjeve online dhe pagesave me kartë. Kështu, kjo kriptomonedhë do tu japë konsumatorëve qasje të drejtpërdrejtë në parat virtuale të lëshuara nga një bankë qendrore.

e-Krona është në dispozicion për blerje, shitje dhe përdorim të menjëhershëm përmes faqes zyrtare të e-Krona.

Momentalisht, çmimi i një e-Krona është i barabartë me 0.2 €. Bitcoin ka krijuar një brez të ri milionerësh, dhe pritet që e-Krona të bëjë të njëjtën gjë.

Nëse e-Krona ndjek rrugën e Bitcoin, investimi fillestar prej $ 250 mund të vlerësohet mbi 10 milion dollarë. Ky lëshim i decentralizuar i monedhës shihet si hapi i ardhshëm për gjithë Bashkimin Europian.

Bitcoin, monedha më e famshme dixhitale, është ndërtuar mbi bazën e një protokolli të dhënash të njohura si “blockchain”, që është bërë pjesa më e dashur e bankave komerciale në mbarë botën vitin e kaluar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0