Suedia po zëvendëson kartat e identitetit me mikroçipë nën lëkurë » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 30/11/2018

Suedia po zëvendëson kartat e identitetit me mikroçipë nën lëkurë

Share
nga Anerola Torollari
Nën 30, 2018
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Mijëra suedezë kanë futur në trupin e tyre mikroçipë në mënyrë që të mos kenë nevojë të mbajnë karta ID, madje as bileta treni.

Rreth 3,000 njerëz në Suedi kanë futur një mikroçip, i cili është aq i vogël sa një kokërr orizi, nën lëkurën e tyre gjatë tre viteve të fundit, raportoi Agjencia Frenceze e Lajmeve. Teknologjia u përdor për herë të parë në vend në vitin 2015.

Kjo metodë ka ndihmuar në zëvendësimin e disa shërbimeve të përditshme. Vitin e kaluar, linja hekurudhore shtetërore SJ filloi të skanonte duart e pasagjerëve me çip biometrik për të mbledhur biletën e tyre të trenave, ndërsa ishin në bord. Shikoni se si funksionon kjo metodë në videon më poshtë:

Gjithashtu nuk ka asnjë arsye teknologjike që këto çipe nuk mund të përdoren për të blerë gjëra ashtu si një kartë krediti, por askush nuk duket se e ka filluar testimin akoma.

Lexoni: 17 vjeçarja nga Cërriku zë vendin e dytë në botë me shpikjen e saj

Procedura është e ngjashme me atë të një piercing dhe përfshin një shiringë që injekton çipin në dorën e personit, por futja e çipeve mund të shkaktojë infeksione ose reaksione në sistemin imunitar të trupit, tha për AFP, Ben Libberton, një mikrobiolog në Laboratorin MAX IV në Suedinë Jugore.

Video më poshtë tregon një mikroçip që futet në dorën e një personi:

Rritja e “biohacking”

Biohacking, modifikimi i trupave me anë të teknologjisë, është në rritje.

Lexoni: Suedia mund të bëhet vendi i parë që do të përdorë një monedhë dixhitale kombëtare

Rreth katër vjet më parë, grupi i biokarburanteve suedeze Bionyfiken filloi organizimin e “implantimit të pjesëve” – ku grupe njerëzish futin në duart e tyre çipe të ndryshme, përfshirë SHBA, Mbretërinë e Bashkuar, Francën, Gjermaninë dhe Meksikën.

Rreth 50 punonjës në kompaninë Wisconsin Three Square Market vullnetarisht ranë dakord të futnin mikroçipë në duart e tyre, të cilët më pas mund të përdoreshin për të blerë ushqime, të futeshin në kompjuter ose të përdorin fotokopjen.

Suedezët duket më të gatshëm të provojnë teknologjinë sesa shumica e kombeve të tjera. Popullsia prej 10 milionë banorësh në vend është përgjithësisht më e gatshme të ndajë detajet personale, të cilat tashmë janë të regjistruara nga sistemi social i sigurimit të vendit dhe janë në dispozicion. Sipas AFP, njerëzit mund të gjejnë pagat e njëri-tjetrit duke telefonuar autoritetet tatimore. Shumë prej tyre gjithashtu nuk besojnë se teknologjia e mikroçipit është e përparuar sa duhet për t’u hakuar. Libberton, mikrobiologu, gjithashtu tha se të dhënat e mbledhura dhe të përbashkëta nga implantet janë tepër të kufizuara për përdoruesit që të kenë frikë nga hakimi ose mbikëqyrja.

Themeluesi i Bionyfiken, Hannes Sjöblad tha për Tech Insider në vitin 2015: “Trupi i njeriut është platforma tjetër më e madhe. Trupi tashmë është një fenomen dhe ky implant është vetëm një pjesë e tij.”

Lexoni: Intel së shpejti do të prodhojë çipe për smartphone

“Kush dëshiron të mbajë një smartphone ose smartwatch kur ju mund ta keni atë në thonjtë tuaj? Unë mendoj se ky është drejtimi ku po shkojmë.”

burimi: BI